Trwa ładowanie...
wiek
23-04-2010 13:37

Polska dyskusja o Wieku Żydów Slezkine'a

Polska dyskusja o Wieku Żydów Slezkine'aŹródło: Inne
d381qtb
d381qtb

Książka Yurija Slezkine'a Wiek Żydów , która po publikacji w USA w 2004 roku wywołała tam wielką dyskusję, przez polskich znawców tematu oceniana jest jako mało odkrywcza.

Podczas poniedziałkowej promocji krytycy, m.in. Konstanty Gebert i Krzysztof Teodor Toeplitz , zarzucili autorowi poważne błędy metodologiczne.

W historii XX wieku Żydzi odegrali rolę wyjątkową – to główna teza książki Slezkine'a , profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego. Autor Wieku Żydów koncentruje się na przełomie wieków XIX i XX, epoce, gdy kształtowało się nowoczesne społeczeństwo. Uważa, że właśnie Żydzi, z racji zajmowanego w społeczeństwie miejsca, byli szczególnie predestynowani do sukcesów u progu technologiczno-modernistycznej rewolucji XX wieku.

Slezkine wprowadza podział na warstwy społeczne „apollińskie” i „merkuriańskie”. To ci, którym patronuje Apollo, tworzą trzon społeczeństwa jako rolnicy czy żołnierze. Przedstawiciele warstw merkuriańskich pośredniczą pomiędzy „apollińczykami” jako kupcy, lichwiarze, bankierzy. W Europie przełomu XIX i XX wieku „merkuriańczykami” byli Żydzi.
– Taki podział jest, najdelikatniej mówiąc, bardzo arbitralny – ocenił Konstanty Gebert podczas poniedziałkowej promocji.

d381qtb

Zdaniem Slezkine'a , proces tworzenia się społeczeństwa nowoczesnego premiował cechy „merkuriańskie”, przydatne w wolnych zawodach, stąd ogromny wzrost znaczenia Żydów na tle innych grup społecznych na przełomie wieków, zarówno w kapitalistycznych elitach, jak i w ruchach rewolucyjnych. Konkurencja między „apollińczykami” a „merkurianami” w procesie tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa doprowadziła, zdaniem Slezkine'a , do wybuchów niechęci wobec Żydów w Europie pierwszej połowy XX wieku.

Slezkine prezentuje oszałamiającą erudycję, ale lubi naginać fakty do swoich teorii. Np. w kapitalizmie widzi wielki triumf Żydów i cech żydowskich. Problem zaangażowanych w tworzenie kapitalizmu anglosaskich protestantów zbywa klasyfikując ich jako Żydów, ponieważ, jego zdaniem, „mieli cechy żydowskie”. Poza tym – jak można pisać o „wieku Żydów” nieomal nie poruszając tematu Zagłady? – zauważył Toeplitz .

Przy wszystkich popełnionych przez Slezkine'a uogólnieniach i nieścisłościach, zebrani na poniedziałkowej dyskusji krytycy zgodzili się, że część książki opisująca losy Żydów w rewolucyjnej Rosji należy do najciekawszych ujęć tego tematu. Slezkine pokazuje, jak rosyjscy Żydzi skorzystali na rewolucji i dlaczego ich nadzieje z nią związane od początku skazane były na upadek.

* Yuri Slezkine wykłada historię Rosji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.* Wiek Żydów opublikowało wydawnictwo Nadir.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj