Trwa ładowanie...
polska
23-04-2010 13:20

Polska Biblioteka Internetowa otwarta

Jednym kliknięciem myszy premier Leszek Miller otworzył 21 grudnia Polską Bibliotekę Internetową. Uroczystość odbyła się w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Polska Biblioteka Internetowa otwartaŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

W zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej znajdą się pozycje z klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie, publikacje naukowe, książki dla niewidomych, starodruki, archiwalia, czasopisma oraz dzieła malarskie, grafiki i fotografie.

Póki co znajduje się tam 130 książek w formie elektronicznej. W przyszłym roku udostępnione zostanie od kilkunastu do 20 tysięcy kolejnych pozycji.

Zdaniem twórców projektu, największą zaletą Polskiej Biblioteki Internetowej jest możliwość dostępu do książek z każdego miejsca w kraju, nawet z małych miejscowości i wsi, m.in. ze szkół, które mają połączenie z Internetem. Dzięki bibliotece łatwy dostęp do zbiorów polskich uzyska także Polonia.

Przedsięwzięcie PBI realizuje Departament Promocji Społeczeństwa Informacyjnego Komitetu Badań Naukowych. Inicjatorami biblioteki są Uniwersytet Jagielloński, AGH, Biblioteka Narodowa, Papieska Akademia Teologiczna i Uniwersytet Gdański.

d3qyipp

Zalety szybkiego dostępu do informacji, jaki daje nam Internet, docenia także premier Leszek Miller:

Wpadłem w szpony Internetu. Nawet jak przychodzę bardzo późno do domu to jeszcze mam czas, by przejrzeć ostatnie doniesienia agencyjne, zobaczyć, co media podają. To zabiera dużo czasu, ale jest niezbędne. Szybka informacja jest bardzo potrzebna - mówił dziennikarzom.

Premier przyznał, iż - do poczytania woli zwykłą, normalną, prawdziwą książkę. Jednak, jeśli chodzi o prace naukowe czy opracowania badawcze chętnie będzie korzystał z biblioteki internetowej - zapewniał.

Strona biblioteki - pbi.edu.pl - działa od dzisiejszego południa.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj