Trwa ładowanie...
targi
23 kwietnia 2010, 13:26

Polscy pisarze w Jerozolimie

Polscy pisarze w JerozolimieŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Na trwających właśnie 22. Międzynarodowych Targach Książki w Jerozolimie polskie stoisko przeżywa prawdziwe oblężenie. Prawdziwą furorę robi Joanna Olczak-Ronikier i Paweł Huelle.

Wtorkowe spotkanie z Olczak-Ronikier W ogrodzie pamięci trwało ponad 2 godziny. Ponad stuosobowa publiczność przysłuchiwała się dyskusji Joanny Olczak–Ronikier i Renaty Jabłońskiej o pamięci. Potem spotkanie zdominowały bogate w anegdoty opowieści Olczak–Ronikier o rodzinie i książce jej poświęconej.

Pisarka stwierdziła, że od czasu ukazania się W ogrodzie pamięci odnajduje w różnych zakątkach świata kolejnych krewnych. Nieznanego wcześniej kuzyna – amerykańskiego wydawcę spotkała także w Jerozolimie. Autorka mówiła również o ciepłych recenzjach książki wśród izraelskich czytelników o polskich korzeniach. Dla wielu z nich lektura okazała się swoistą terapią; przywołała odrzucane wcześniej wspomnienia.

Książką są także poważnie zainteresowani wydawcy z Izraela.

d1ef7ju

W opinii organizatorów było to najciekawsze spotkanie autorskie na targach.

Gorące przyjęcie spotkało także Pawła Huelle. Zarówno w Jerozolimie jak i w Tel Avivie sale, w których odbywały się spotkania z pisarzem pękały w szwach. Wśród publiczności dominowały osoby polskiego pochodzenia, często nie mówiące już po polsku. W rozmowach z autorem wracali do powieści Mercedes-Benz, która ukazała się po hebrajsku i podkreślali, że czekają na Weisera Dawidka. Powieść ma się ukazać w Izraelu za kilka miesięcy.

Szczególne zainteresowanie budzi wystawa tłumaczeń Brunona Schulza. Zwiedzający są zaskoczeni liczbą przekładów; ekspozycja prezentuje tłumaczenia na 14 języków. Wśród nich jest tylko jedno wydanie hebrajskie z 1979 roku. Wiele osób pyta o możliwość kupna tego tytułu, bowiem książki Schulza nie są ostatnio wydawane w Izraelu.

Organizatorem polskiego stoiska oraz programu literackiego na targach w Jerozolimie jest Instytut Książki. Swoją ofertę prezentują też polskie wydawnictwa: PWN, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Rosner i Wspólnicy, Wydawnictwa Naukowo–Techniczne.

Targi zakończą się w piątek, 18 lutego.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj