Trwa ładowanie...

Polscy pisarze na paryskich Targach Książki

Polscy pisarze na paryskich Targach KsiążkiŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Spotkanie polskich i izraelskich pisarzy, projekcja filmu o pisarce Idzie Fink , prezentacja polskich nowości literackich - to najciekawsze wydarzenia przy polskim stoisku na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu.

Gościem honorowym tegorocznych 28. targów, które kończą się w środę, jest Izrael. Z tego względu także polskie stoisko przygotowało część imprez we współpracy z izraelskim partnerem.

Sporym zainteresowaniem francuskiej i izraelskiej publiczności cieszyło się spotkanie wieloletnich przyjaciół: polskiego pisarza Pawła Huellego i izraelskiego poety Ronny Somecka. Kilka książek Huellego , m.in. Weiser Dawidek i Mercedes Benz , ukazało się po francusku. Paryscy goście targów mogli też obejrzeć film dokumentalny o piszącej po polsku izraelskiej pisarce Idzie Fink , której dzieła przetłumaczono na 11 języków.

Na polskim stoisku prezentowano około 30 nowości literackich autorów młodego pokolenia, m.in. Michała Witkowskiego , Wojciecha Tochmana i Marka Kochana .

d1ef7ju

Obecnie tłumaczy się rocznie na francuski kilkanaście polskich tytułów literackich.

- Za miesiąc w oficynie Gallimard ukaże się we Francji pierwszy tom powieści kryminalnych Marka Krajewskiego o Breslau. We francuskim tłumaczeniu ma się też wkrótce ukazać pierwsza część sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego - powiedziała Agnieszka Rasińska-Bóbr z Instytutu Książki, organizatora polskiego stoiska na targach.

Swoją ofertę na targach prezentuje kilkunastu polskich wydawców, w tym Noir sur Blanc, Instytut Pamięci Narodowej i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

Tegoroczne targi wywołały wiele politycznych emocji z powodu zaproszenia Izraela jako honorowego gościa. Niektórzy intelektualiści arabscy i część islamskich organizacji wezwało do ich bojkotu ze względu na konflikt izraelsko-palestyński. Z powodu fałszywego alarmu bombowego w niedzielę z targów ewakuowano tysiące ludzi, jednak po godzinie imprezę wznowiono.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj