W tym roku mija 80 lat od powstania sekcji polskiej na uniwersytecie w Lille. Z tej okazji na francuskiej uczelni otwarto w czwartek wystawę o polonistyce we Francji. Dziś odbędzie się sesja naukowa poświęcona emigracji polskiej.
W piątkowej sesji pod tytułem „Wyjeżdżać, emigrować, uciekać” wezmą udział wykładowcy przez lata związani ze studiami polskimi w Lille, wśród nich znany historyk, specjalista od zagadnień polsko-ukraińskich Daniel Beauvois i znawca polskiej emigracji we Francji Edmond Gogolewski.
Sekcja polska w Lille kształci obecnie około stu studentów, w większości pochodzenia polskiego - w tym specjalistów-polonistów oraz studentów innych wydziałów uczących się polskiego.
– Jeszcze kilka lat temu przeważali studenci z północno-wschodniego regionu Francji Nord Pas-de-Calais. Dzisiaj to przeważnie dzieci rodziców pokolenia „Solidarności” zamieszkałe w różnych częściach Francji, ponieważ mamy bardzo rozwinięte studia na odległość – powiedział dyrektor Polskiej Sekcji na Uniwersytecie Lille 3, prof. Marek Tomaszewski.
Studia polskie na wydziale filologicznym uniwersytetu w Lille powstały w 1927 roku. Decyzja o powołaniu tego kierunku była spowodowana dużą falą polskiej emigracji do północno-wschodniej Francji w latach 20. XX wieku - tylko w regionie Nord-Pas-de-Calais mieszkało wtedy ok. 140 tys. Polaków.