Trwa ładowanie...
d2u3sws

Polonijna nagroda dla autora biografii Kościuszki

d2u3sws
d2u3sws

Alex Storożyński, amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, autor książki o Tadeuszu Kościuszce, został tegorocznym laureatem Nagrody im.Tadeusza Walendowskiego, przyznawanej za zasługi w promocji Polski w USA.

Nagrodę, przyznawaną przez Bibliotekę Polską w Waszyngtonie, wręczył laureatowi prezes biblioteki Zbigniew Okręglak na uroczystości we wtorek wieczorem (czasu amerykańskiego) w ambasadzie RP.

Nagrodę ufundowano dwa lata temu dla uczczenia pamięci Tadeusza Walendowskiego, filmowca, dziennikarza i działacza demokratycznej opozycji w Polsce.

Po wyemigrowaniu do USA założył on Bibliotekę Polską w Waszyngtonie i był jednym z czołowych animatorów polskiego życia kulturalnego w mieście, pracując jednocześnie jako dziennikarz w polskiej sekcji Głosu Ameryki.

Książka Storożyńskiego The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution (Chłopski książę: Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji), która ukazała się w księgarniach wiosną ub.r., jest pierwszą na amerykańskim rynku kompletną biografią przywódcy powstania 1794 roku i jednego z najwybitniejszych dowódców amerykańskiej wojny o niepodległość.

d2u3sws

Jak powiedział Storożyński, laureat prestiżowej amerykańskiej Nagrody Pulitzera, książka będzie wkrótce wydana w USA także w wydaniu kieszonkowym, a we wrześniu w przekładzie polskim.

Storożyński rozpoczął niedawno realizację filmu dokumentalnego o Kościuszce, opartego na tej książce. Szuka dla swego projektu sponsorów w Polsce.
- Prowadzę w tej sprawie wstępne rozmowy ze stacjami telewizyjnymi - powiedział.

Laureat jest także prezesem Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, zasłużonej instytucji promującej kulturę polską. Organizuje ona koncerty i przyznaje stypendia dla uczonych i artystów z Polski na pobyt i pracę w USA.

Fundacja otworzyła niedawno swój oddział w Waszyngtonie, wprowadzając się do budynku dawnego Polsko-Amerykańskiego Centrum Kultury w stolicy. Planuje tam organizację m.in. spotkań z amerykańskimi politykami.

d2u3sws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u3sws