Trwa ładowanie...
guinness
23 kwietnia 2010, 13:23

Polka ma najdłuższy język

Polka ma najdłuższy językŹródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad

Nowa edycja Księgi rekordów Guinnessa, która właśnie ukazała się po polsku, zawiera 57 polskich rekordów. Nasi rodacy najczęściej wygrywają w konkurencjach związanych z przygotowywaniem potraw.

Uaktualniana co roku Księga rekordów Guinnessa zawiera kilkadziesiąt tysięcy rekordów w różnych kategoriach.

Najliczniejsze są rekordy sportowe, nie brak też rekordów ustanowionych przez ludzi mediów, gwiazdy filmowe i przywódców politycznych. W księdze można znaleźć ponadto rekordy dotyczące medycznych skrajności i wytrzymałości ludzkiego ciała, klęsk żywiołowych, religii i obrzędów, niezwykłych osiągnięć, bogactwa, wiedzy, techniki i mody.

W księdze nie zabrakło także rekordów polskich. Wśród rekordzistów jest m.in. papież Jan Paweł II, który do sierpnia 2001 roku beatyfikował 1498 osób i kanonizował 452 osoby - znacznie więcej niż jakikolwiek inny papież. Jan Paweł II znalazł się też na kartach Księgi Guinnessa jako najczęściej podróżujący papież (do czerwca 2001 roku odbył 94 pielgrzymki) oraz papież, który zgromadził najwięcej wiernych na mszy świętej - 15 stycznia 1995 roku w Luneta Park na Filipinach w odprawianej przez Jana Pawła II mszy uczestniczyło 5 mln ludzi.

d4at2ad

Polacy triumfują w kategorii "najdłuższy język wśród kobiet". Żadna z żyjących kobiet, jak dotąd, nie pokonała Beaty Łęgowskiej z Przasnsza, której język mierzy po wysunięciu 8 cm, licząc od czubka do kącików ust.

Ostatnio najbardziej spektakularne są polskie rekordy kulinarne. 11 lutego 2001 roku polska firma Pudliszki ugotowała pod kierunkiem Macieja Kuronia 3500 litrów zupy pomidorowej. Dziełem naszych rodaków są też: najdłuższa ryba z grilla, największa porcja tatara, najdłuższa chałka, największy tort, sałatka pomidorowa, bigos, zraz i szaszłyk.

Do Polaków należą też m.in. rekordy w podbijaniu nogą piłeczki tenisowej (11 listopada 1999 roku Jacek Guzowski podbijał ją nieprzerwanie przez 5 godzin i 28 min.), największy napis ułożony z kapsli od butelek (napis "Karmel" składał się z 105 tys. kapsli, a inicjatorem bicia rekordu były Browary Lubelskie) oraz ważący 8780 kg lód na patyku.

Przedstawiciel polskiego wydawcy Księgi Guinnessa - Oficyny Wydawniczej Panteon - Zenon Pustelnik wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej, że w Księdze znajduje się tylko część pobitych rekordów - te, które wydają się brytyjskiemu wydawcy najciekawsze i godne dalszych prób pobicia. Rezygnuje się więc z umieszczenia w księdze wszystkich rekordów zagrażających zdrowiu czy życiu, jak np. zjedzenie... samolotu.

Pierwsza edycja 198-stronicowej Księgi Rekordów Guinnessa ukazała się 27 sierpnia 1955 roku. Odniosła ona nieoczekiwany sukces stając się brytyjskim bestsellerem numer jeden.

Brytyjska Księga Rekordów Guinnessa jest obecnie dostępna w 70 krajach na całym świecie. Sprzedaż wszystkich edycji przekroczyła 100 mln egzemplarzy.

Na zdjęciu: Jędrzej Cytawa, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa 2004.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj