Trwa ładowanie...
film
14-12-2010 12:55

"Polish Cinema Now!" - o polskim kinie dla zagranicznego czytelnika

Do zachodnich księgarń trafi książka poświęcona polskiej kinematografii po 1989 roku.

"Polish Cinema Now!" - o polskim kinie dla zagranicznego czytelnikaŹródło: "__wlasne
d3m6129
d3m6129

"Polish Cinema Now!" pokazuje blaski i cienie kina wolnej Polski - powiedział redaktor książki Mateusz Werner .

Skierowana do zagranicznego czytelnika książka stanowi zbiór jedenastu esejów napisanych przez znawców kinematografii.

"Każdy tekst zaczyna się od przełomowego roku 1989 i w jakiś sposób próbuje odpowiedzieć na pytanie, co się zmieniło w polskiej kinematografii" - tłumaczył w rozmowie z PAP redaktor "Polish Cinema Now!" Mateusz Werner .

Jak zastrzegł Werner , "nie jest to książka promocyjna". "Dostarcza ona wiedzy na temat zarówno sukcesów, jak i porażek polskiego kina" - wyjaśnił.

d3m6129

Obok tekstów polskich krytyków filmowych, m.in. Andrzeja Kołodyńskiego, Anity Piotrowskiej i Janusza Wróblewskiego, "Polish Cinema Now!" zawiera pracę Michaela Brooke'a, brytyjskiego krytyka sztuki filmowej, który dokonuje oceny polskiego kina z perspektywy zachodniej.

Dorobek polskiej kinematografii autorzy esejów rozpatrują na wielu płaszczyznach - analizie poddano m.in. kwestię wolności słowa oraz zmian kierunków zainteresowań twórców kina, a także wpływ przemian ekonomicznych na organizację planu filmowego oraz sposób funkcjonowania polskiego filmu w wymiarze globalnym.

"Gdy zbliżała się dwudziesta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, doszedłem do wniosku, że polskiemu filmowi należy się podsumowanie" - powiedział Werner o pomyśle powstania książki.

Dystrybucję "Polish Cinema Now!" w krajach zachodnich tłumaczył tym, że "przed 89 rokiem polskie kino było znacznie lepiej znane niż dziś - kiedy w Polsce możemy cieszyć się wolnością i kiedy integrujemy się z zachodnim światem". "W tym zbiorze znajdziemy bilans polskiego filmu ostatniego dwudziestolecia napisany w sposób interesujący przede wszystkim dla zagranicznego czytelnika, którego nie interesują polityczne uwikłania czy lokalne spory, lecz sztuka filmowa i potencjał polskiej kinematografii" - wyjaśnił redaktor książki.

d3m6129

Werner doprecyzował, że pozycja jest skierowana do osób, które "mają pewne wiadomości na temat polskiego kina, ale nie są specjalistami".

Odwołując się do eseju "Resolving a crisis of identity" (rozwiązanie kryzysu tożsamości) Michaela Brooke'a, redaktor podkreślił, że polskie kino przestało być po 1989 roku interesujące dla zachodniej publiczności, ponieważ jego twórcy "schowali różnice pomiędzy Polską a Zachodem". Tymczasem, jak dowodzi Werner , to swoistość krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest wielką wartością, o czym "świadczy sukces kina rumuńskiego, które robi karierę, właśnie podkreślając swoją inność".

Angielskojęzyczna pozycja ukaże się na rynku europejskim, amerykańskim i australijskim nakładem brytyjskiego wydawnictwa John Libbey Publishing. "Dystrybuowanie książki poprzez zagranicznego wydawcę jest jedynym sposobem na dotarcie do zachodniego czytelnika" - powiedział Werner . Dodał, że "Polish Cinema Now!" trafiła również do polskich księgarń. Ponadto publikację można już kupić za pośrednictwem internetu.

* Mateusz Werner jest krytykiem filmowym i literackim. Współpracuje z pismami filmowymi "Film" i "Kino". Polskim wydawcą książki jest Instytut Adama Mickiewicza.*

d3m6129
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m6129