Trwa ładowanie...
dbx4vx0

Policja odzyskała zaginione rękopisy z XIV w.

dbx4vx0
dbx4vx0

Zachodniopomorska policja odzyskała zaginione rękopisy, w tym pochodzące z XIV w. Odnalezione w jednym ze szczecińskich antykwariatów dokumenty zginęły z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze przeszło 14 lat temu.

W sumie odzyskano 6 zabytkowych pergaminów - poinformowano w środę w biurze Prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego w Szczecinie otrzymali anonimową informację, że w jednym z antykwariatów w Szczecinie znajdują się starodawne rękopisy. Z informacji wynikało, że dokumenty, m.in. z podpisem cesarza Karola VI, mogą pochodzić z rejonu Jeleniej Góry, gdyż jeden z nich był sygnowany nazwą Hirschberg (Jelenia Góra).

Z informacji wynikało również, że dokumenty niedawno trafiły na szczeciński rynek. Policja sprawdziła wszystkie antykwariaty w mieście. W jednym z nich natrafiono na zaginione dokumenty, które pochodziły z przedwojennych zbiorów archiwum miejskiego w Jeleniej Górze.

dbx4vx0

Policjanci ustalili, że dokumenty pochodzą od mężczyzny mieszkającego pod Szczecinem. Ten zaś poinformował, że kupił je na rynku staroci w Jeleniej Górze.

Policja ustala okoliczności sprawy.

Odzyskane dokumenty to: dokument króla Wacława z 1398 r., w którym potwierdza on wcześniejsze przywileje dla Jeleniej Góry, nadane przez księcia Bolka i księżną Agnieszkę; dokument wydany przez biskupa wrocławskiego Wacława z Legnicy datowany na 1405 r. dla Jeleniej Góry w sprawie miejscowego Kościoła; dokument wystawiony przez cesarza Karola VI w Luksemburgu w 1728 r., w którym potwierdza on rodzinie Charwath własność majątku w Madejowej koło Jeleniej Góry.

Wśród odnalezionych pergaminów jest też dokument wystawiony przez króla Fryderyka II we Wrocławiu w 1767 r., w którym nadaje on dobra w Maciejowej (Maiwaldau) Katarzynie hrabiance Sapieha i jej potomkom oraz dokument króla Węgier i Czech wystawiony we Wrocławiu w roku 1469, w którym potwierdza się przywileje i prawa miejskie dla miasta.

dbx4vx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbx4vx0