Trwa ładowanie...
d3r9kcf
kradzież
23-04-2010 13:56

Policja odzyskała skradzione wydanie paryskie Pana Tadeusza

d3r9kcf
d3r9kcf

Łódzcy policjanci odzyskali unikatowy egzemplarz Pana Tadeusza Adama Mickiewicza . Książka wydana w Paryżu w 1834 roku została prawdopodobnie skradziona z łódzkiej biblioteki 27 lat temu - poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Magdalena Zielińska.

Zabytkowy egzemplarz poematu Mickiewicza, jego pierwsze wydanie paryskie, wystawiono na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych. Tam też wypatrzył go dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi, z której skradziono takie dzieło w 1983 roku. Ustalono, że dzieło ma pieczęcie łódzkiej biblioteki.

W ciągu kilku dni policjanci z zespołu do walki z przestępczością przeciwko zabytkom ustalili, że białego kruka oferuje do sprzedaży internauta z Łodzi. Okazał się nim 32-letni mieszkaniec dzielnicy Widzew.

Mężczyzna przyznał, że wystawił na aukcję Pana Tadeusza , ale utrzymywał, że zrobił to na prośbę kolegi. Cenny egzemplarz zabezpieczono, a łodzianin został przewieziony na komisariat. Następnie policjanci dotarli do rzekomego właściciela książki, także 32-letniego mieszkańca Łodzi.

d3r9kcf

- Mężczyzna potwierdził, że dał książkę swojemu rówieśnikowi i prosił go o wystawienie na aukcji internetowej. Zeznał, że Pana Tadeusza odziedziczył jako pamiątkę po babci i nie miał pojęcia, że książka pochodzi z kradzieży - wyjaśniła Zielińska.

Obaj mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadka. Nie jest jednak wykluczone, że mogę w przyszłości usłyszeć zarzut paserstwa.

Według policji, książka została odzyskana praktycznie w ostatniej chwili, bowiem dzisiaj miał się po nią zgłosić kolekcjoner z Katowic, który był gotów zapłacić za zabytkowy egzemplarz epopei nawet 10 tys. zł.

d3r9kcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9kcf