Trwa ładowanie...
d1e4wpq
kradzież
23-04-2010 13:56

Policja odzyskała skradzione wydanie paryskie Pana Tadeusza

d1e4wpq
d1e4wpq

Łódzcy policjanci odzyskali unikatowy egzemplarz Pana Tadeusza Adama Mickiewicza . Książka wydana w Paryżu w 1834 roku została prawdopodobnie skradziona z łódzkiej biblioteki 27 lat temu - poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Magdalena Zielińska.

Zabytkowy egzemplarz poematu Mickiewicza, jego pierwsze wydanie paryskie, wystawiono na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych. Tam też wypatrzył go dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi, z której skradziono takie dzieło w 1983 roku. Ustalono, że dzieło ma pieczęcie łódzkiej biblioteki.

W ciągu kilku dni policjanci z zespołu do walki z przestępczością przeciwko zabytkom ustalili, że białego kruka oferuje do sprzedaży internauta z Łodzi. Okazał się nim 32-letni mieszkaniec dzielnicy Widzew.

Mężczyzna przyznał, że wystawił na aukcję Pana Tadeusza , ale utrzymywał, że zrobił to na prośbę kolegi. Cenny egzemplarz zabezpieczono, a łodzianin został przewieziony na komisariat. Następnie policjanci dotarli do rzekomego właściciela książki, także 32-letniego mieszkańca Łodzi.

d1e4wpq

- Mężczyzna potwierdził, że dał książkę swojemu rówieśnikowi i prosił go o wystawienie na aukcji internetowej. Zeznał, że Pana Tadeusza odziedziczył jako pamiątkę po babci i nie miał pojęcia, że książka pochodzi z kradzieży - wyjaśniła Zielińska.

Obaj mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadka. Nie jest jednak wykluczone, że mogę w przyszłości usłyszeć zarzut paserstwa.

Według policji, książka została odzyskana praktycznie w ostatniej chwili, bowiem dzisiaj miał się po nią zgłosić kolekcjoner z Katowic, który był gotów zapłacić za zabytkowy egzemplarz epopei nawet 10 tys. zł.

d1e4wpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4wpq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj