Trwa ładowanie...

Policja odzyskała cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wieku

Policja odzyskała cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wiekuŹródło: Inne
dbx4vx0
dbx4vx0

Krakowscy policjanci odzyskali niezwykle cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wieku o wartości co najmniej 500 tys. euro. Zatrzymano podejrzanego o jego kradzież z prywatnej biblioteki – poinformował rzecznik małopolskiej policji, Dariusz Nowak.

25-letni podejrzany o kradzież mieszkaniec woj. Podkarpackiego zatrzymany został we wtorek w Krakowie w rejonie Plant, podczas próby kradzieży torebki z ramienia przechodzącej kobiety.

Policjanci znaleźli przy nim telefon komórkowy, skradziony w grudniu w Zakopanem, oraz modlitewnik, rzekomo otrzymany od znajomego księdza.

Po sprawdzeniu okazało się, że ów modlitewnik to pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku manuskrypt o niewielkich rozmiarach (10 x 15 x 2,5 cm), tzw. „Godzinki”, w oprawie z przełomu XIX i XX wieku. Na „Godzinki” składają się zarówno strony pisane łaciną (z odręcznymi dopiskami w języku starofrancuskim; z których ostatnie dokonane zostały prawdopodobnie w wieku XV), jak też strony z iluminatami. Karty „Godzinek” zapisane zostały na dobrej jakości pergaminie, tzw. papierze welinowym (wyrabianym ze skór płodów jagnięcych lub świeżo urodzonych jagniąt).

– Jak wynika z opinii ekspertów, trudno obecnie oszacować rzeczywistą wartość tego manuskryptu. Na aukcjach antykwarycznych jedna strona z XV-wiecznym iluminatem może osiągnąć cenę wywoławczą rzędu 300 tysięcy euro – powiedział mł. insp. Dariusz Nowak.

Ustalenia policjantów wskazują, że drogocenny modlitewnik został skradziony przez 25-latka małżeństwu, które okazało mu pomoc i bezinteresownie zaoferowało mieszkanie w chwili, gdy przyjechał do Krakowa z Podkarpacia bez środków na wynajęcie mieszkania.

dbx4vx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbx4vx0