Trwa ładowanie...

Policja odzyskała cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wieku

Policja odzyskała cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wiekuŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Krakowscy policjanci odzyskali niezwykle cenny manuskrypt z przełomu XIII i XIV wieku o wartości co najmniej 500 tys. euro. Zatrzymano podejrzanego o jego kradzież z prywatnej biblioteki – poinformował rzecznik małopolskiej policji, Dariusz Nowak.

25-letni podejrzany o kradzież mieszkaniec woj. Podkarpackiego zatrzymany został we wtorek w Krakowie w rejonie Plant, podczas próby kradzieży torebki z ramienia przechodzącej kobiety.

Policjanci znaleźli przy nim telefon komórkowy, skradziony w grudniu w Zakopanem, oraz modlitewnik, rzekomo otrzymany od znajomego księdza.

Po sprawdzeniu okazało się, że ów modlitewnik to pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku manuskrypt o niewielkich rozmiarach (10 x 15 x 2,5 cm), tzw. „Godzinki”, w oprawie z przełomu XIX i XX wieku. Na „Godzinki” składają się zarówno strony pisane łaciną (z odręcznymi dopiskami w języku starofrancuskim; z których ostatnie dokonane zostały prawdopodobnie w wieku XV), jak też strony z iluminatami. Karty „Godzinek” zapisane zostały na dobrej jakości pergaminie, tzw. papierze welinowym (wyrabianym ze skór płodów jagnięcych lub świeżo urodzonych jagniąt).

– Jak wynika z opinii ekspertów, trudno obecnie oszacować rzeczywistą wartość tego manuskryptu. Na aukcjach antykwarycznych jedna strona z XV-wiecznym iluminatem może osiągnąć cenę wywoławczą rzędu 300 tysięcy euro – powiedział mł. insp. Dariusz Nowak.

Ustalenia policjantów wskazują, że drogocenny modlitewnik został skradziony przez 25-latka małżeństwu, które okazało mu pomoc i bezinteresownie zaoferowało mieszkanie w chwili, gdy przyjechał do Krakowa z Podkarpacia bez środków na wynajęcie mieszkania.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj