Trwa ładowanie...
rzym
23-04-2010 13:27

Polacy w Rzymie

Polacy w RzymieŹródło: Inne
d4kqd1b
d4kqd1b

W maju rozpoczyna się festiwal kultury polskiej w Rzymie.

Festiwalem kultury polskiej uczci Instytut Polski w Rzymie pierwszą rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej. Przegląd pod hasłem „Polska na żywo” odbędzie się w dniach 2 – 14 maja. Jego najważniejszym gościem będzie Tadeusz Różewicz.

W siedzibie Instytutu Polskiego, w salach Muzeów Kapitolińskich, w bazylice na Zatybrzu i w parku Villa Borghese wystąpią polscy artyści, odbędą się koncerty i projekcje filmów.

Festiwal zainauguruje 2 maja recital pianisty Krzysztofa Jabłońskiego, finalisty Konkursu Chopinowskiego.

4 maja w Instytucie odbędzie się wernisaż specjalizującego się w tak zwanej video-sztuce Jacka Malinowskiego. Inni video-artyści, wśród nich Anna Baumgart, Igor Krenz i Artur Żmijewski zaprezentują się w Instytucie Polskim 6 maja.

d4kqd1b

5 maja wystąpi tam Piwnica świętego Norberta z Krakowa, która przedstawi poezję śpiewaną, m.in. teksty Cypriana Norwida i Karola Wojtyły.

Poezji poświęcony będzie kolejny dzień festiwalu. W jednej z sal Muzeów Kapitolińskich odbędzie się spotkanie dwóch poetów: bardzo znanego we Włoszech Tadeusza Różewicza i Jarosława Mikołajewskiego.

7, 8, 9 i 10 maja zostaną zadedykowane polskiemu dokumentowi: obejrzeć będzie można filmy Jacka Bławuta, Ewy Borzęckiej, Joanny Sławińskiej i Marii Zmarz-Koczanowicz, a także Pawła Łozińskiego, Grzegorza Packa, Jacka Hugo-Badera i Stanisława Muchy.

9 maja będzie dniem młodej polskiej dramaturgii. W rzymskim teatrze Cometa-OFF pokazany będzie spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka.

Kilka najlepszych polskich filmów o tematyce wojennej zostanie wyświetlonych w kinie w parku Villa Borghese. 11 i 13 maja będzie można tam zobaczyć „Eroicę” i „Błękitny krzyż” Andrzeja Munka, „Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza oraz „Kanał” Andrzeja Wajdy.

Festiwal polskiej kultury zakończy 14 maja koncert ku czci Jana Pawła II w bazylice na Zatybrzu. Wystąpią: pianista Włodek Pawlik oraz chór Musica Sacra z Warszawy. W rzymskiej bazylice zabrzmią także chorały gregoriańskie i muzyka jazzowa.

d4kqd1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kqd1b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj