Trwa ładowanie...
polacy
23-04-2010 13:40

Polacy, jeśli czytają, wybierają literaturę przygodową i podróżniczą

Polacy, jeśli czytają, wybierają literaturę przygodową i podróżnicząŹródło: Inne
d498iwt

Z dwóch trzecich Polaków, którzy deklarują, że czytają książki, najwięcej sięga po literaturę przygodową i podróżniczą - wynika z sierpniowego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Co trzeci badany (32 proc.) zadeklarował, że w ogóle nie czyta książek, więc zebrane przez CBOS dane dotyczą pozostałych 68 proc. badanych.

Połowa, z tych, którzy cokolwiek czytają, wskazała książki przygodowe i podróżnicze (50 proc.). Dużą popularnością cieszą się także książki historyczne (39 proc.), poradniki i książki związane z hobbystyką wskazało (36 proc.). Po książki sensacyjne i kryminały sięga 32 proc. czytających, romanse wybiera 27 proc. z nich, a biografie, dzienniki i literaturę faktu - 25 proc.

Literatura popularnonaukowa przyciąga 21 proc. czytelników, co szósty z nich sięga po utwory humorystyczne i komediowe(16 proc.). Klasyczną literaturę piękną wskazało odpowiednio 16 proc.

d498iwt

Jeszcze mniejszą popularnością cieszy się fantastyka (14 proc.) i horrory (11 proc.). 12 proc. czytelników sięga po poezję, jeszcze mniej (9 proc.) - po komiksy. Wśród innych rodzajów literatury badani najczęściej (2 proc.) wymieniali publikacje o charakterze religijnym.

Osoby deklarujące się jako czytające książki zapytano również o liczbę lektur w ciągu 30 dni poprzedzających sondaż. Mniej niż połowa (42 proc.) w ostatnim miesiącu miała czas i okazję, by przeczytać jakąś książkę - 58 proc. nie znalazło na to czasu. Biorąc pod uwagę ogół badanych (razem z tymi, którzy już na wstępie zadeklarowali że nie czytają w ogóle) - 72 proc. dorosłych nie przeczytało w lipcu żadnej książki.

W badaniach realizowanych przez CBOS w roku 1998 i 2001 odsetek osób, które w ciągu 30 dni poprzedzających pomiar nie przeczytały żadnej książki, był niższy niż obecnie - wynosił odpowiednio 58 proc. i 65 proc.

Wszystkich ankietowanych zapytano, czy kiedykolwiek zdarzyło się, że po przeczytaniu jakiejś książki, zmienili swój sposób myślenia lub działania. Zdecydowana większość (80 proc.) nie zauważa takiego wpływu literatury. Jedna piąta (20 proc.) przyznaje, iż zdarzyło się, że lektura książki oddziałała w taki sposób na ich życie. W stosunku do pomiaru przeprowadzonego dziewięć lat temu liczba osób deklarujących, że po przeczytaniu jakiejś książki zmieniło się ich myślenie lub działanie, zmniejszyła się.

Badanie „O różnych aspektach czytania książek” zrealizowano w dniach od 3 do 6 sierpnia 2007 roku na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d498iwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d498iwt