Trwa ładowanie...
historia
23-04-2010 13:43

Polacy i Niemcy będą mogli uczyć się historii z tej samej książki

Polacy i Niemcy będą mogli uczyć się historii z tej samej książkiŹródło: Inne
d1x8xe5
d1x8xe5

Zdjęcia, fragmenty dokumentów i relacji świadków wydarzeń - takie m.in. materiały znalazły się wydanej po polsku i po niemiecku książce, która ma pomóc uczniom poznać stosunki polsko-niemieckie w latach 1933-1949.

- Lata 1933-1949 to okres najtrudniejszy w naszej wspólnej historii, czas niemieckiego nazizmu, II wojna światowa i powojenne lata zmian w Europie – powiedział jeden z autorów publikacji, dr Kazimierz Wóycicki.

Jak tłumaczył, integracja europejska wymaga zaakceptowania przez społeczeństwa Niemiec i Polski wspólnej historii.
- Wiedzę, która to umożliwia, zdobywa się przede wszystkim w szkole. Stąd pomysł stworzenia materiałów pomocniczych, dzięki którym nauczyciele będą mogli łatwiej wytłumaczył uczniom, co się działo w tamtym okresie - tłumaczył Wóycicki.

Książka składa się z 19 rozdziałów. Opisują one m.in. dojście Hitlera do władzy, pakt między Hitlerem a Stalinem, atak na Polskę, okupacje Polski - niemiecką i sowiecką, a także wojenne i powojenne przesiedlenia ludności niemieckiej i polskiej.

W każdym rozdziale znajdują się materiały źródłowe, ułatwiające zrozumienie opisywanych wydarzeń. W książce można znaleźć m.in. fragment wystąpienia Hitlera w Reichstagu z października 1939 r., w którym ogłasza on zwycięstwo nad Polską i przedstawia plany przesiedleń Niemców mieszkających na wschodzie.

Powojenne przesiedlenia Niemców zilustrowane są wspomnieniami samych przesiedlonych oraz oficjalnymi dokumentami i wystąpieniami. W książce można znaleźć m.in. pożegnalne kazanie ewangelickiego dziekana miejskiego we Wrocławiu, pastora Joachima Konrada, wygłoszone w kościele św. Elżbiety 30 czerwca 1946.
- Tam w Rzeszy pojawimy się jako nieproszeni goście, jako ludzie, dla których nie ma właściwie miejsca i którzy w obliczu powszechnego braku będą przyjmowani niełaskawie jako zjadacze i tak już niewielu zapasów - ostrzegał pastor swoich wiernych przed wyruszeniem w drogę.

d1x8xe5

Autorami publikacji są polscy naukowcy: dr Małgorzata Ruchniewicz, dr hab. Krzysztof Ruchniewicz i dr Kazimierz Wóycicki, oraz niemiecki historyk dr Tobias Weger.

Jak powiedział Wóycicki, książka została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy po polsku i tysiąca po niemiecku. Zostaną one podarowane szkołom w regionach uczestniczących w projekcie, czyli w Saksonii i na Dolnym Śląsku.

Materiały zostały opracowane w ramach programu współpracy między woj. dolnośląskim i niemieckim landem Saksonia, finansowanym ze środków Unii Europejskiej i landu Saksonii. Projektem kierowała Kinga Hartmann, Polka pracująca w Saksońskiej Agencji Oświatowej, która jest pomysłodawczynią napisania książki.

„Celem projektu „Zrozumieć historię - kształtować przyszłość” jest stworzenie materiałów dydaktycznych odnoszących się do polsko-niemieckiego regionu przygranicznego Dolnego Śląska i Saksonii. Niniejsza publikacja ma przyczynić się do wzajemnego zrozumienia historii mieszkańców tego regionu” - napisała Hartmann w przedmowie do książki.

Jak powiedział Wóycicki, trwają starania o kolejne wydania książki.
- Będziemy się starali, aby Ministerstwo Edukacji Narodowej wpisało naszą książkę na listę materiałów zalecanych jako materiały uzupełniające dla szkół - powiedział.

d1x8xe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8xe5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj