Pokój w tradycjach chrześcijaństwa i islamu był w sobotę tematem tegorocznego Dnia Islamu, zorganizowanego po raz ósmy w Kościele katolickim.
Główne obchody odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Amicus im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Duchowni i wierni obu religii spotkali się, by wspólnie czytać fragmenty Biblii i Koranu i dyskutować.
Jeśli ludzie się spotykają, rozmawiają ze sobą, razem się modlą, każdy w swój sposób, jest prawie pewne, że nie zaczną do siebie strzelać, nawet jeśli są między nimi konflikty - powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, bp Romuald Kamiński.
Imam Izar Szarif podkreślił natomiast, że kto czyta Koran, zwraca uwagę na wiele wersetów o walce, ale pokój w tradycji proroka Mahometa to miłość, tolerancja, zrozumienie i przebaczenie dla wszystkich ludzi, nie tylko wyznawców islamu.
Człowiek z natury chce pokoju, nawet ci, którzy rozpoczynają wojny, chcą pokoju na swoich zasadach - mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przywołując pogląd św. Augustyna. Przedstawił ewolucję rozumienia, czym jest pokój, w Starym Testamencie. Podkreślił, że hebrajski wyraz szalom wyraża ideę powrotu do stanu pierwotnej harmonii z przyrodą, Bogiem i samym sobą.
Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz uznał przyjaźń między wyznawcami różnych religii za jeden z warunków pokoju. Podkreślił, że w małych miejscowościach, gdzie żyją polscy Tatarzy, jest więcej zrozumienia dla wyznawców islamu niż w dużych miastach, gdzie ludzie się nie znają.
Odniósł się też do sytuacji na Bliskim Wschodzie i izraelskiej blokady Gazy. Choć jest opcja, która nie sprzyja pokojowi, nie można więzić ludzi w sposób, który grozi im śmiercią. Nie wiem, jak Żydzi, którzy byli zamykani w gettach, mogą to robić innym. Żadna religia nie nawołuje do zła, narody mogą żyć razem, stworzonej przez Boga ziemi wystarczy dla wszystkich - dodał.
W spotkaniu wzięli udział duchowni, w tym hierarchowie, obu religii i dziesiątki wiernych, wśród nich dyplomaci z krajów muzułmańskich. Dzień Islamu obchodzono w wielu parafiach w kraju, głównym punktem spotkań była wspólna modlitwa o pokój.
Dzień Islamu wprowadziła do kalendarza obchodów kościelnych w 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski. Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w kościele św. Marcina w Warszawie w intencji pokoju i poszanowania ludzkiego życia. Wspólne modlitwy w intencji pokoju organizowała w latach 90. fundacja Dzieło Odbudowy Miłości.
Kościół katolicki w Polsce jako jedyny wprowadził do swego kalendarium dzień poświęcony islamowi. Liczbę wyznawców tej religii w Polsce ocenia się na 20-25 tys.