Trwa ładowanie...
miłosz
23-04-2010 13:25

Pogrzeb Miłosza zablokowany?

Pogrzeb Miłosza zablokowany?Źródło: Inne
d2n3msq
d2n3msq

Kilkadziesiąt osób reprezentujących środowiska prawicowe znalazło się w Społecznym Komitecie Protestacyjnym, który sprzeciwia się pochowaniu Czesława Miłosza w krypcie zasłużonych klasztoru oo. Paulinów na Skałce w Krakowie.

"- Na pewno nie dopuścimy do gorszących incydentów podczas pogrzebu Miłosza. Najprawdopodobniej wywiesimy transparent z cytatem jego autorstwa, bo trzeba przypomnieć co ten pan pisał na temat Polaków, a wywieszenia transparentu nie uważamy za naruszenie pamięci zmarłego" - powiedział organizator komitetu Jarosław Kazubowski.

Zaznaczył, że nikt z komitetu nie zamierza blokować konduktu pogrzebowego, czy "kłaść się krzyżem na jego drodze". "Nie godzi się robić coś takiego w czasie pogrzebu" - dodał Kazubowski.

Przeciwko pochowaniu Miłosza w krypcie zasłużonych na Skałce sprzeciwiają się także m.in. byli posłowie LPR, obecnie w kole Dom Ojczysty i Młodzież Wszechpolska.

d2n3msq

Pogrzeb noblisty odbędzie się 27 sierpnia o godz. 13.00 na Skałce. Wcześniej, o godz. 11 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza żałobna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego, który poprowadzi też uroczystości pogrzebowe na Skałce.

Na razie nie zostały ustalone szczegóły organizacyjne uroczystości. Prawdopodobnie z kościoła Mariackiego na Skałkę przejdzie jednak kondukt pogrzebowy, ale nie wiadomo, jaką będzie miał formę. Szczegóły uroczystości będą ustalane w najbliższych dniach przez rodzinę i zespół specjalnie powołany przez prezydenta Krakowa.

Krypta zasłużonych w kościele na Skałce powstała w 1880 roku po uroczystościach związanych z 800-leciem śmierci św. Stanisława i 400-leciem śmierci Jana Długosza, którego prochy tu umieszczono. Obok niego spoczywają Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski i pochowany w 1955 roku astronom Tadeusz Banachiewicz.

d2n3msq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3msq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj