Trwa ładowanie...
papież
23 kwietnia 2010, 13:29

Poezja papieska

Poezja papieskaŹródło: Inne
d113obt
d113obt

26 naukowców z całej Polski weźmie udział w dwudniowej konferencji poświęconej literackiej analizie dzieł Karola Wojtyły , która 20 października rozpocznie się na Uniwersytecie Warszawskim.

O utworach literackich Jana Pawła II dyskutować będą historycy literatury, antropolodzy kultury i językoznawcy.

– Oprócz specjalistów od literatury współczesnej oddajemy głos badaczom epok dawnych, romantyzmu, teoretykom literatury, językoznawcom, w nadziei, że tak szeroka rozpiętość tematyczna pozwoli uzyskać wyniki wykraczające poza wąski obszar poezji, naświetlając od strony filologicznej inne obszary pisarstwa papieża – powiedział jeden z organizatorów konferencji, Witold Sadowski z Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas konferencji omawiane będą niemal wszystkie utwory Karola Wojtyły - od wczesnej Słowiańskiej pieśni miłości, poprzez dramaty Hiob i Przed sklepem jubilera po późny Tryptyk Rzymski. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński) będzie próbował analizować wczesne wiersze przyszłego papieża w kontekście dokonań liryki wojennego pokolenia polskich poetów, takich jak Baczyński czy Gajcy. Marek Bernacki (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) na przykładzie Słowiańskiej Pieśni Miłości pokaże koncepcję poezji i poety w tej poezji.

Wczesnymi sonetami Wojtyły interesuje się również Magdalena Krzemińska (Uniwersytet Warszawski), która przeprowadzi ich analizę pod kątem zawartej w nich syntezy różnych kategorii i wzorów kultury. Cezary Zalewski (Uniwersytet Jagielloński) zajmie się debiutanckim dramatem Wojtyły pt. Hiob, a Joanna Dąbrowska (Uniwersytet Gdański) prześledzi aluzje literackie w poezji Jana Pawła II .

Konferencja będzie się odbywała w Pałacu Kazimierzowskim na terenie UW i będzie otwarta dla wszystkich chętnych słuchaczy.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj