Trwa ładowanie...
niemcy
23 kwietnia 2010, 13:33

Poezja nie potrzebuje wzroku

Poezja nie potrzebuje wzrokuŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Niewidomi poeci z Polski, Niemiec i Finlandii zaprezentują w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich swoją twórczość w ramach międzynarodowego tournee poetyckiego.

Cykl spotkań, które rozpoczęto w Sopocie, odbywa się w ramach europejskiego projektu „Liryczne mosty”, zainicjowanego w 1993 roku przez niemieckiego poetę Bernda Kebelmanna, który stracił wzrok przed dwudziestu laty. Poeci odwiedzą kolejno jeszcze takie miasta, jak Greifswald, Lubeka, Kilonia i Helsinki.

Przyjęto zasadę, że spotkania odbywają się w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, co - jak podkreślają organizatorzy cyklu - ma sprawić, iż słuchacze bardziej koncentrują się na słowie i treści przekazu, a nie na obrazie. Pozbywają się też uprzedzeń. Poezji towarzyszy muzyka wykonywana przez solistów.

Głównym założeniem projektu jest prezentacja i dokumentacja myśli, odczuć niewidomych poetów Europy podczas wieczorów autorskich i słuchowisk radiowych. Każdy wieczór odbywa się w trzech językach.

Swoje wiersze ma prezentować m.in. autor i pomysłodawca „Lirycznych mostów” Bernd Kebelmann, fiński poeta Eero Partio oraz poetka z Polski Jolanta Kutyło.

d11puq7

59-letni Kebelmann jest absolwentem chemii Uniwersytetu w Greifswaldzie. Zanim stracił wzrok pracował jako naukowiec w przemyśle chemicznym. Pisze eseje, liryki i prozę. Opublikował m.in. dwa tomy poezji i prozę eksperymentalną.

62-letni Eero Partio, który stracił wzrok w wypadku samochodowym w wieku siedmiu lat, oprócz wierszy pisze też audycje radiowe, sztuki teatralne, nowele i książki podróżnicze. Studiował literaturę, germanistykę, pedagogikę i filozofię na Uniwersytecie w Helsinkach. Pracuje jako redaktor i dyrektor brailowskiej biblioteki w fińskim Związku Niewidomych.

Jolanta Kutyło, 48-letnia mieszkanka Chorzowa jest autorką czterech tomików poezji oraz baśni dla dzieci. W przygotowaniu jest następna książka dla dzieci. Poetka pracuje dla Cepelii, robiąc na szydełku buciki dla dzieci.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj