Poemat Chamstwo w państwie jednego z najbardziej prowokacyjnych polskich muzyków i autorów tekstów Macieja Maleńczuka został uznany za książkę ubiegłego roku w plebiscycie Biblioteki Śląskiej w Katowicach (BŚ). W środę autor poematu odebrał Śląski Wawrzyn Literacki.
Odbierając wyróżnienie Maleńczuk powiedział, że czuje się "zażenowany i ogłupiały" całą sytuacją. "Nagrałem wiele płyt i dotąd nie otrzymałem żadnej porządnej nagrody" - zaznaczył.
Jak mówił, zdecydował się napisać taką książkę, bo nie można dopuścić do tego, że "rządzą chamy". Dowodził, że w Polsce już nie ma prawdziwej arystokracji, a "krople błękitnej krwi krążą w każdym z nas".
"Chamstwo jest w każdym z nas. W panu często widać chama, w chamie często odzywa się pan. Obecnie istnieje tylko arystokracja duszy. Tak naprawdę najważniejsi są artyści" - powiedział.
Klub Dobrej Książki, który nominował "Chamstwo w państwie" do nagrody, to grono miłośników literatury współczesnej - badaczy i krytyków literatury, autorów, wydawców, studentów i uczniów korzystających ze zbiorów BŚ. Spotykają się raz w miesiącu, by dyskutować o książkach. W ten sposób wyłania się tom, który otrzymuje nominację do Wawrzynu. Zwycięzcę wybierają w plebiscycie czytelnicy biblioteki.
"Zacząłem czytać tę książkę w momencie bardzo dla mnie trudnym. Obserwowałem te wszystkie straszne rzeczy, które się działy wokół i nagle dostałem książkę, która oddaje tę całą rzeczywistość w wymiarze uniwersalnym" - powiedział PAP dyrektor BŚ prof. Jan Malicki, który rekomendował książkę Maleńczuka do nagrody.
Poemat Maleńczuka cechuje bardzo głęboka i bogata aluzyjność tekstu literackiego, wyobraźnia i osadzenie w tradycji. Wartością dzieła jest już sama forma. Poemat jest dziś rzadkością - podkreślił dyrektor. "Zderzenie drapieżności współczesnej z formą dawną wzbudziło mój wielki szacunek" - dodał.
Chamstwo w państwie to literacki debiut Maleńczuka. Swój poemat autor - lider rockowych grup Homo Twist i Pudelsi - dedykował Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. Zdobywca Śląskiego Wawrzynu Literackiego, podobnie jak Boy-Żeleński, prowokuje i krytykuje głównie styl życia współczesnych polskich elit.
Dotychczas Śląski Wawrzyn Literacki BŚ przyznała: Tadeuszowi Różewiczowi za książkę Matka odchodzi, Czesławowi Miłoszowi za To, Ewie Lipskiej za zbiór wierszy Sklepy zoologiczne oraz prof. Waleremu Pisarkowi za Nową retorykę dziennikarską.
Wirtualna Polska objęła patronat nad Chamstwem w państwie.