Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione? Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?
Biuro Literackie rozpoczyna dyskusję, której finałem będzie opublikowanie antologii z wierszami najciekawszych debiutantów pierwszej dekady nowego wieku. Wybrani autorzy zaproszeni zostaną także do udziału w specjalnym cyklu spotkań, który we wrześniu wystartuje we wrocławskiej księgarni Port Literacki, a następnie zaprezentują się podczas 15. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2010.
Portowe upominanie się o nowych autorów w bezpośredni sposób nawiązuje do cyklu spotkań „Barbarzyńcy i nie”, zainicjowanego w Legnicy w 1996 roku. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali wówczas najważniejsi debiutanci lat 90. (Miłosz Biedrzycki, Darek Foks , Mariusz Grzebalski , Krzysztof Jaworski , Tadeusz Pióro , Marcin Sendecki , Andrzej Sosnowski , Dariusz Sośnicki , Marcin Świetlicki , Adam Wiedemann ).
W kolejnych latach za sprawą projektu „Odsiecz” w Legnicy pojawiali się m.in. Jacek Gutorow , Roman Honet , Radosław Kobierski , Marta Podgórnik , Tomasz Różycki , Krzysztof Siwczyk , Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki . Planując jubileuszowy Port organizator uznał, że zamiast wydawać okolicznościową publikację lepiej uruchomić akcję, w której znowu upomni się o nowych autorów.
Pierwsze głosy w dyskusji (m.in. Kacpra Bartczaka, Marcina Jurzysty, Piotra Kępińskiego, Bartosza Konstrata, Karola Maliszewskiego, Adama Poprawy, Justyny Sobolewskiej, Krzysztofa Szeremety, Jakuba Winiarskiego i Radosława Wiśniewskiego) od 1 lipca na stronach internetowej Przystani!. Swoje wypowiedzi można przesyłać na adres poczta@biuroliterackie.pl.