Trwa ładowanie...
poezja
23-04-2010 13:52

Poeci na nowy wiek

Poeci na nowy wiekŹródło: AFP
d2olowy
d2olowy

Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione? Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?

Biuro Literackie rozpoczyna dyskusję, której finałem będzie opublikowanie antologii z wierszami najciekawszych debiutantów pierwszej dekady nowego wieku. Wybrani autorzy zaproszeni zostaną także do udziału w specjalnym cyklu spotkań, który we wrześniu wystartuje we wrocławskiej księgarni Port Literacki, a następnie zaprezentują się podczas 15. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2010.

Portowe upominanie się o nowych autorów w bezpośredni sposób nawiązuje do cyklu spotkań „Barbarzyńcy i nie”, zainicjowanego w Legnicy w 1996 roku. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali wówczas najważniejsi debiutanci lat 90. (Miłosz Biedrzycki, Darek Foks , Mariusz Grzebalski , Krzysztof Jaworski , Tadeusz Pióro , Marcin Sendecki , Andrzej Sosnowski , Dariusz Sośnicki , Marcin Świetlicki , Adam Wiedemann ).

W kolejnych latach za sprawą projektu „Odsiecz” w Legnicy pojawiali się m.in. Jacek Gutorow , Roman Honet , Radosław Kobierski , Marta Podgórnik , Tomasz Różycki , Krzysztof Siwczyk , Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki . Planując jubileuszowy Port organizator uznał, że zamiast wydawać okolicznościową publikację lepiej uruchomić akcję, w której znowu upomni się o nowych autorów.

Pierwsze głosy w dyskusji (m.in. Kacpra Bartczaka, Marcina Jurzysty, Piotra Kępińskiego, Bartosza Konstrata, Karola Maliszewskiego, Adama Poprawy, Justyny Sobolewskiej, Krzysztofa Szeremety, Jakuba Winiarskiego i Radosława Wiśniewskiego) od 1 lipca na stronach internetowej Przystani!. Swoje wypowiedzi można przesyłać na adres poczta@biuroliterackie.pl.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj