Trwa ładowanie...

Podsumowanie XX Targów Książki Historycznej

W tym roku został pobity rekord frekwencyjny – przez cztery dni targowe do Arkad przybyło prawie 21 000 osób zainteresowanych historią. Najbardziej wytrwali przychodzili każdego dnia. Tegoroczne Targi Książki Historycznej odnotowały też rekordową liczbę wystawców – w sumie 196 wydawców z całej Polski.

Podsumowanie XX Targów Książki HistorycznejŹródło: "__wlasne
d27llxz
d27llxz

W tym roku został pobity rekord frekwencyjny – przez cztery dni targowe do Arkad przybyło prawie 21 000 osób zainteresowanych historią. Najbardziej wytrwali przychodzili każdego dnia. Tegoroczne Targi Książki Historycznej odnotowały też rekordową liczbę wystawców – w sumie 196 wydawców z całej Polski.

Tegoroczne, jubileuszowe, XX Targi Książki Historycznej, organizowane jak co roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację „Historia i Kultura”, odbyły się w dniach 24–27 listopada 2011 roku, po raz trzeci w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Dzięki owocnej współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, po raz pierwszy na TKH został zorganizowany Salon Bibliotek, a po raz drugi Salon Muzeów.

Były wśród nich największe oficyny z segmentu książki historycznej i militarnej, takie jak: Bellona, Wydawnictwo Naukowe PWN, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Znak, Zysk i S-ka, DiG, PIW, Trójmiejska Grupa Wydawnicza, Iskry, Rytm, ale także oficyny uczelniane i naukowe. W ramach Salonu Muzeów swój dorobek zaprezentowało ponad 50 placówek z całego kraju. Na Salonie Bibliotek, można było się też zapoznać z ofertą ponad 30 wystawców bibliotecznych.

Targom towarzyszyły liczne spotkania z autorami i historykami oraz panele dyskusyjne. Gośćmi specjalnymi XX Targów Książki Historycznej byli autorzy: Marek Sołonin i Wladimir Bieszanow, którzy na targach opowiadali o swoich książkach i spotkali się z czytelnikami. Dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej na Sali Kinowej codziennie odbywały się projekcje filmów dokumentalnych. Dla zainteresowanych okresem Drugiej Rzeczypospolitej Sławomir Koper, autor bestsellerowych książek o elitach tego okresu, przygotował spacer historyczny trasą wpływowych kobiet II RP.

d27llxz

Obok książki historycznej, wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszych odwiedzających, cieszyły się stoiska wydawców gier planszowych i strategicznych. Podczas targów odbyła się premiera gry „Ogniem i mieczem”, połączona z pokazem tej gry oraz warsztatami malowania modeli. W weekend targowy placówki muzealne zorganizowały także zajęcia z myślą o najmłodszych odwiedzających, m.in.: warsztaty z techniki wyrabiania kwiatów z bibuły, zajęcia linorytnicze, lekcje muzealne o kamiennych budowlach i uzbrojeniu rycerskim.

Na targach można się było też zapoznać z wystawą zabawek historycznych oraz zabytkowych dział i broni strzeleckiej. Przez cały weekend przed Arkadami Kubickiego odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych z okresy bitwy pod Grunwaldem. Chętni mogli także wziąć udział w turnieju łuczniczym. Dla amatorów nietypowej, historycznej muzyki odbyły się dwa koncerty zespołu Percival Schuttenbach, prezentującego muzykę Słowian i Wikingów. Szczególną atrakcją towarzyszącą targom był także tramwaj historyczny z przewodnikami opowiadającymi o historii Warszawy.

Tegoroczne Targi odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a także Prezydent M.St. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Sukces Targów Książki Historycznej nie byłby możliwy bez współpracy z partnerami: Zarządem Transportu Miejskiego, Tramwajami Warszawskimi oraz Metrem Warszawskim, dzięki którym informacje o Targach Książki historycznej znalazły się w środkach transportu publicznego.

Organizatorzy zadbali też o promocję targów w prasie, w telewizji i radio. Przygotowano także i rozesłano kilka tysięcy informacji z zaproszeniami na targi do szkół, bibliotek
i organizacji pozarządowych.

d27llxz

Od 1995 roku targom towarzyszy Nagroda Kliodla najlepszych książek historycznych, przyznawana w czterech kategoriach. W skład jury Nagrody Klio wchodzą: prof. Tomasz Szarota, Tomasz Kizwalter, Jan Kieniewicz, Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir oraz redaktorzy Marian Turski („Polityka") i Tomasz Lubieński („Nowe Książki"). W tym roku jury Nagrody KLIO przyznała następujące nagrody:

W kategorii autorskiej:

Nagrodę I stopnia

  • Anna Wolff-Powęska– za książkę Pamięć – brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945–2010) (Wydawnictw Zysk i S-ka)
d27llxz

Nagrodę II stopnia

  • Katarzyna Marciniak– za książkę Mitologia grecka i rzymska (Wydawnictwo Szkolne PWN Sp. z o.o.)

Nagrodę III stopnia

  • Dariusz Andrzej Sikorski – za książkę Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego (Wydawnictwo Naukowe UAM)

W kategorii monografii naukowych:

Nagrodę I stopnia

  • Hanna Zaremska – za książkę Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska (Wydawnictwo Instytutu Historii PAN)

Nagrodę II stopnia

  • Jerzy Kochanowski – za książkę Tylnymi drzwiami. „Czarny rynek” w Polsce 1944–1989 (Instytut Historyczny UW i Wydawnictwo Neriton)
d27llxz

Nagrodę III stopnia

  • Piotr Łukasz Grotowski – za książkę Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843–1261) (Wydawnictwo WAM)

W kategorii edytorskiej:

trzy wyróżnienia:

  • Wydawnictwo DEMARTza edycję książki pt. Polska od roku 1944. Najnowsza historia
  • Wydawnictwo BOSZza edycję książki pt. Dzieje Polskiej dyplomacji
  • Wydawnictwo Instytutu Historii PANza edycję książki pt. Najstarsza księga promocji Wydziału Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego w latach 1402–1541
d27llxz

W kategorii varsaviana przyznano:

Cztery równorzędne nagrody II stopnia

  • Lech Królikowski – za książkę Warszawa – dzieje fortyfikacji* (*Wydawnictwo TRIO).
  • Aleksandra Sołtan-Lipska– za opracowanie do druku wspomnień Stanisława Gieysztora Moja Warszawa (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy)
  • Karol Madej i Małgorzata Żuławnik– za książkę Proboszcz Getta**(Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu).**
  • * Joanna Olczak-Ronikier– za książkę Korczak. Próba biografii (Wydawnictwo WAB).*

Mamy nadzieję, że żywe zainteresowanie historią i dobrą książką historyczną, którego przejawem były tłumy w Arkadach Kubickiego, utrzyma się nadal i z radością będziemy mogli powitać w gościnnych progach Zamku Królewskiego uczestników XXI Targów Książki Historycznej w dniach 29 XI – 2 XII 2012 r.

Pragnących przeżyć jeszcze raz targową atmosferę odsyłamy do zbioru nieuporządkowanych fotografii Jarka Micoty na stronie: http://targi.bellona.pl/index.php/2011_targi .

oprac. gw

d27llxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27llxz