Trwa ładowanie...

„Podróże Pana Cogito” - wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

„Podróże Pana Cogito” - wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w WarszawieŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Jak mówić o Zbigniewie Herbercie unikając powtórzeń, a jednocześnie nie narazić się na zarzut pominięcia wielu ważnych tematów, które ten wyjątkowy artysta podejmował w swoim życiu i twórczości?

17 marca, w Muzeum Literatury otwarta zostanie wystawa „Podróże Pana Cogito”.

Koncepcja ekspozycji, wyzyskując układ architektoniczny wnętrz, zbudowana jest tak jak poprzednia na planie koła – pierwsza sala jest jednocześnie ostatnią i nosi tytuł „Epilog” – tu zapadają filozoficzne rozstrzygnięcia.

Rękopis wiersza Dęby i liście rzucające cień na ściany przypominają o trudnych pytaniach dotyczących sensu życia i istoty Boga, które każdy podróżujący myśliciel zadaje sobie i światu. Drugim miejscem, w którym zostały zawieszone prawa czasu linearnego jest Lwów. Oniryczna wizja tej sali tworzy tunel prowadzący w głąb czasu. Pod takim hasłem organizowana jest kolejna przestrzeń, w której słyszymy lektora czytającego komentarz do obrazów świata pojawiających się na ekranie. Tym komentarzem jest wiersz pt. Głos. Tytuł następnej sali: „W głąb historii”. Znajdziemy tu przekrój drzewa z datami kilku tragicznych wydarzeń z dziejów ludzkości. W kolejnej przestrzeni – radosny chłopiec z uniesionymi rękoma – to zdjęcie Herberta zrobione w sierpniu 1939 roku, na progu trzeciej apokalipsy. Przed nim mechanizm zegara wieżowego wyglądający jak gilotyna czasu (eksponat wypożyczony z Muzeum Techniki) i wiersz Fotografia.

d11puq7

Wchodzimy w świat stworzony, a właściwie odtworzony ręką Zbigniewa Herberta . Z jego utrwalonych w rysunkach fragmentów architektury budujemy labirynt znaczeń, posiłkując się rękopisami esejów i listów próbujemy towarzyszyć mu w drodze, która prowadzi do „Epilogu” – miejsca, gdzie spotykają się początek i koniec podróży.

Autorką wystawy jest Maria Dorota Pieńkowska. Projekt plastyczny i aranżacja wystawy: Witold Błażejowski, komisarz: Piotr Dymmel, asystent wystawy: Joanna Pogorzelska, projekt druków towarzyszących wystawie: Grażka Lange.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 5 października.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj