Trwa ładowanie...
nauka
23 kwietnia 2010, 13:37

Podręcznik polskiego dla Niemców

Podręcznik polskiego dla NiemcówŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Niemiecki ośrodek badań polonistycznych Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (Hesja) przygotowuje pierwszy podręcznik do nauki języka polskiego w niemieckich gimnazjach. Dyrektor instytutu Dieter Bingen poinformował, że książka będzie gotowa do 2009 roku.

Podręcznik będzie wykorzystywany w szkołach średnich w Berlinie oraz innych landach wschodnioniemieckich – Meklemburgii, Saksonii, Brandenburgii i Turyngii, a być może także w wybranych szkołach Hesji i Nadrenii-Palatynatu.

– Chcemy, aby język polski uzyskał w szkołach status języka obcego i był tak samo traktowany jak włoski czy hiszpański – powiedział rzecznik instytutu Andrzej Kaluza.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapowiedział niedawno, że Niemcy zwiększą wsparcie dla nauki polskiego w niemieckich szkołach. Jest to zgodne z postulatami strony polskiej. Sprawy szkolnictwa znajdują się jednak nie w gestii rządu centralnego, lecz władz poszczególnych krajów związkowych.

d4m459f

Instytut w Darmstadt (DPI) planuje zorganizowanie jesienią spotkania niemieckich specjalistów zajmujących się polską literaturą, sztuką, historią i innymi dziedzinami. Celem takiego spotkania będzie sporządzenie bilansu badań polonistycznych w Niemczech.

– Chcemy dowiedzieć się, gdzie istnieją deficyty i jakich zadań może podjąć się DPI – powiedział Bingen.
W przyszłych latach planowana jest letnia akademia dla młodych naukowców z Polski i Niemiec. Bingen wyraził zaniepokojenie likwidowaniem katedr polonistycznych na niemieckich uczelniach.

Deutsches Polen-Institut powstał w 1980 roku z inicjatywy niemieckiego tłumacza Karla Dedeciusa . Placówka zajmuje się wydawaniem polskiej literatury oraz publikacji dotyczących historii, socjologii i politologii. Organizuje też dyskusje i konferencje. Za cztery lata instytut, mieszczący się obecnie w kilku mniejszych budynkach, przeprowadzi się do miejscowego zamku z czasów renesansu.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj