Podręcznik do Historii i Teraźniejszości już do kupienia na Poczcie Polskiej
Sprawdziliśmy. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie kłamał. Podręcznik profesora Roszkowskiego jest już do kupienia w oddziałach Poczty Polskiej.
Długo szukać nie musieliśmy. Dziennikarz WP podjechał do pierwszej z brzegu placówki Poczty Polskiej. Padło na oddział w Chwaszczynie pod Gdańskiem.
Książka prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość" stała na stojaku. Kosztowała 49 zł.
Pracownica w okienku z uśmiechem poinformowała, że jej oddział dostał w środę rano (31 sierpnia) trzy egzemplarze.
Wcześniej wiadomość o tym, że podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego od środy będzie można kupić w 3500 placówkach Poczty Polskiej przekazał na Twitterze Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witowski potwierdził TVN24, że "od środy szeroką gamę oferowanych w placówkach wydawnictw uzupełni podręcznik szkolny do przedmiotu Historia i Teraźniejszość".
Poczta Polska od czasu przejęcia przez ludzi PiS promuje i sprzedaje głównie książki autorów prawicowych oraz o tematyce religijnej. Obok książki Roszkowskiego zauważyliśmy na półkach w innych oddziałach także książki takich prawicowych autorów, jak Andrzej Nowak, Sławomir Cenckiewicz i Wojciech Cejrowski. Do tego mnóstwo książek o tematyce katolickiej.
Nie wszystkie oddziały Poczty Polskiej od razu wyłożyły książkę Roszkowskiego na półki. W jednym z oddziałów w Gdańsku zamiast książki do HiT promowano sprzedaż kredek i pisaków w ramach akcji "Witaj szkoło!".
Generalnie na razie reguły nie ma. W innym urzędzie pocztowym w Gdańsku (w dzielnicy Przymorze) HiT-u też na półce nie było. Zamiast "podręcznika" była za to inna książka Roszkowskiego - "Jeszcze nic straconego".
Fragment o "hodowli ludzi" usunięty
Wydawca podręcznika, czyli Biały Kruk, zapowiadał usunięcie kontrowersyjnego fragmentu o "hodowli ludzi" z tekstu. Tak się stało. Nie znaleźliśmy tego fragmentu tam gdzie był wcześniej, czyli w rozdziale "Kultura i rodzina w oczach Zachodu". Fragment ten wywołał oburzenie, bowiem został odczytany jako atak na dzieci poczęte metodą in vitro.
Zostały za to w tym rozdziale ataki na takich pisarzy, jak Ernest Hemingway (szpieg sowiecki) czy Vladimir Nabokov ("nobilituje seksualność"). Roszkowski atakuje w tym fragmencie tekstu także rewolucję seksualną lat 60., której wynikiem, jego zdaniem, stało się "współżycie bez zobowiązań". Nurt filozoficzny znany jako egzystencjalizm Jeana-Paula Sartre'a sprowadzony jest do "sympatyzowania z komunizmem". Roszkowski podtrzymuje, że rock and roll łączył się z modą na alkohol, narkotyki i "ryzykowne zachowania seksualne". Ogólnie zachodni świat upada. Roszkowski przypomina jednak, że tam, gdzie zepsuty Zachód oferuje erotyzm, "Playboya" i filozofów zafascynowanych bolszewizmem, odtrutką byli Matka Teresa z Kalkuty i papież Jan XXIII.
Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że w tym tygodniu zostanie wydana zgoda na dopuszczenie do użytku drugiego podręcznika przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.
Sebastian Łupak, dziennikarz Wirtualnej Polski