Trwa ładowanie...

Podręcznik dla Niemców o polskiej historii

Podręcznik dla Niemców o polskiej historiiŹródło: Inne
d1www1p
d1www1p

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej wydał książkę na temat historii Polski i stosunków polsko-niemieckich, przeznaczoną, jako materiał uzupełniający do nauki historii w szkołach ponadpodstawowych w Niemczech - poinformował przedstawiciel instytutu, dr Andrzej Kałuża.

– Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wzrasta w Niemczech zainteresowanie wschodnim sąsiadem w mediach i opinii publicznej. Wiele z ukazujących się reportaży czy filmów można zrozumieć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu historycznemu. Niniejsza publikacja skierowana jest więc przede wszystkim do młodego pokolenia Niemców, aby przybliżyć im historię Polski, zajmującą w programie lekcji historii tylko skromne miejsce – wyjaśnił Kałuża.

Autorami książki są dr Mathias Kneip i Manfred Mack.Publikacja liczy 160 stron i prezentuje 13 tematów, kluczowych dla stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni dziejów. Należą do nich m.in. historia Zakonu Krzyżackiego, rozkwit i upadek Rzeczypospolitej szlacheckiej, Polska pod zaborami, niemiecka okupacja Polski w czasie II wojny światowej, ucieczki i wypędzenia, polskie ruchy opozycyjne i wolnościowe lat 70. i 80. oraz rozszerzenie Unii Europejskiej.

– Każdy rozdział zawiera wprowadzenie do tematu, umożliwiające przygotowanie lekcji niemieckim nauczycielom historii bez dogłębnej znajomości historii Polski. Załączona płyta CD pozwala na wydrukowanie materiałów dydaktycznych do pracy z uczniami. Transkrypcja fonetyczna pozwala zaś na uporanie się z wymową polskich nazw i nazwisk. Książka zawiera wiele tekstów źródłowych, zdjęć, plakatów, a także obszerną bibliografię dzieł polskich i niemieckich historyków – poinformował Kałuża.

d1www1p

Książka jest drugim, po Literaturze polskiej i polsko-niemieckich kontaktach literackich, opracowaniem dla szkół niemieckich.

Niemiecki Instytut KUltury Polskiej (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt działa od 1980 r. Jego celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o polskiej kulturze, historii i gospodarce oraz o stosunkach niemiecko-polskich. Założycielem i pierwszym dyrektorem instytutu był Karl Dedecius, niemiecki tłumacz, wydawca i popularyzator literatury polskiej.

d1www1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1www1p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj