W ponad połowie rodzin czyta się dzieciom przynajmniej od czasu do czasu, ale w 43% domów nie robi się tego wcale. Tylko w 13% domów czyta się dzieciom codziennie lub prawie codziennie.
Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Ipsos-Demoskop na początku lipca wśród 1000 Polaków powyżej 15-tego roku życia. W 23% domów, gdzie są dzieci do 16 lat, czyta się na głos przynajmniej kilka razy w tygodniu, w 18% - w dni wolne od pracy. Najczęściej dorośli czytają książki dzieciom w wieku przedszkolnym.
Wspólne lektury to najczęściej klasyka literatury dziecięcej - baśnie Jana Christiana Andersena, wiersze Jana Brzechwy, Kubuś Puchatek A.A. Milne'a i Pipi Pończoszanka Astrid Lindgren, ale czytany jest też i najnowszy bestseller dla dzieci i młodzieży - Harry Potter Joanne Rowling.
1 czerwca ubiegłego roku Fundacja ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego rozpoczęła kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom. Jej celem jest spowodowanie, by dorośli większą wagę przywiązywali do czytania swoim dzieciom i poświęcili na wspólną lekturę codziennie co najmniej 20 minut. Jest to ważne, bowiem ponad połowa osób, która deklaruje czytanie minimum jednej książki miesięcznie, w dzieciństwie często słuchała czytanych na głos książek, zaś ci, którzy nie sięgają do książek, nie mieli z nimi kontaktu także w dzieciństwie.
Z sondażu wynika, że o akcji słyszało 69 proc. ankietowanych.