Trwa ładowanie...
murakami
23-04-2010 13:40

Po zmierzchu - najnowsza książka Murakamiego

Po zmierzchu - najnowsza książka MurakamiegoŹródło: Inne
d1syvdl
d1syvdl

20 września na polski rynek trafi najnowsza książka Haruki Murakamiego pt. _ Po zmierzchu_.

Powieść napisana jest w całości w czasie teraźniejszym, żywo przypomina scenariusz filmowy. Autor opisuje wydarzenia zachodzące w różnych miejscach i środowiskach Tokio: odwiedzamy nocne restauracje, love hotel (hotel wynajmujący pokoje na godziny zakochanym parom), dom na przedmieściach, podziemia wieżowca, w których odbywa się próba zespołu jazzowego, bary, itd.

Wśród bohaterów znajdziemy studentkę z dobrej rodziny, chińską prostytutkę i gangstera, studenta grającego na puzonie, byłą zawodniczkę kobiecych zapasów, dziewczynę uciekającą przed zemstą mafii i pracującego nocami tajemniczego informatyka. Oczywiście nie brak także kotów i wron.

Powieść składa się z krótkich rozdziałów - każdy zaczyna się obrazkiem zegara wskazującego aktualny czas. Akcja przenosi się z miejsca na miejsce, od bohatera do bohatera, a pod koniec wszystkie wątki łączą się tylko po to, by od razu znowu się rozdzielić, brak tu definitywnych rozwiązań i zakończeń. Obok elementów powieści sensacyjnej są typowe dla Murakamiego opisy drobnych, z pozoru nieważnych szczegółów, świetne dialogi, elementy realizmu magicznego i rozważania nad znaczeniem rzeczywistości i poszukiwaniem tożsamości. Całość przesycona jest atmosferą tajemniczości, momentami grozy, choć są też lżejsze i dowcipne sceny. Prawie każdej scenie towarzyszy muzyka.

d1syvdl

Pisarz mówi: Muzyka jest nieodłączną częścią mojego życia. Kiedy piszę, muzyka naturalnie wkrada się do opisywanego świata (tak jak i koty zresztą). Podczas pracy nad powieścią _ Po zmierzchu miałem w głowie melodię Curtisa Fullera Five Spot After Dark. W moim przypadku muzyka zawsze stymuluje wyobraźnię. Kiedy tworzę, przeważnie towarzyszy mi cicho sącząca się muzyka kameralna Bacha, Telemanna, bądź podobna._

Autor, zapytany, co sprawia, że jego twórczość jest tak dobrze odbierana także poza Japonią, odpowiedział: Wydaje mi się, że ludzie, którzy dzielą moje marzenia i sny, umieją cieszyć się lekturą moich książek. To cudowne. Powiedziałbym ponadto, że mity stanowią pewnego rodzaju zbiorniki z historiami, a jeśli i ja mogę służyć właśnie za taki zbiornik, nawet całkiem mały, to jestem bardzo szczęśliwy. Żona pisarza uważa powieść Po zmierzchu za najlepszy utwór Haruki Murakamiego .

Ta hipnotyczna opowieść stanowi zagadkę metafizyczną. Jest ponadto zaskakująco linearna i niemal uporządkowana (jak na powieść autorstwa Murakamiego )... _ Po zmierzchu zręcznie porusza egzystencjalne zagadnienia losu, kontroli nad nim oraz tożsamości_ – pisała na łamach Elle Corrie Pikul.

Haruki Murakami jest japońskim pisarzem. Urodził się w Kioto w 1949 roku. Dorastał w Kobe, mieście portowym, w którym szczególnie łatwo o kontakt z innymi kulturami. Interesował się kulturą spoza Japonii, czytał literaturę amerykańską, słuchał jazzu, oglądał hollywoodzkie produkcje. Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda.

Jego powieści przetłumaczono na 35 języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie.

* Haruki Murakami zdobył wszystkie nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Ostatnio otrzymał dwie nagrody: 2006 World Fantasy Award oraz, w październiku 2006 roku w Pradze, prestiżową nagrodę Franza Kafki.*

d1syvdl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syvdl