Już nie raz próbowano walczyć ze zjawiskiem piractwa książkowego wśród osób korzystających z usług punktów ksero. Obrazek, że w takim miejscu dostępne są w sprzedaży całe podręczniki, znany jest chyba każdemu zgłębiającemu wiedzę.
Do walki z takim procederem postanowiły przystąpić Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Zainicjowały one akcję, mającą na celu uświadomienie czytelnikom szkodliwości kopiowania książek.
W związku z tym wydawnictwo postanowiło do wydawanych przez siebie książek dołączać "List otwarty", uświadamiający ten istniejący bardzo realnie od jakiegoś czasu, a ciągle nie rozwiązany problem. Pierwszą książką zawierającą "List" będzie Poradnik kierownika zespołu. List będzie brzmieć następująco:
List otwarty Drogi Czytelniku!
Jesteś pewno zdziwiony, a może nawet oburzony, widząc tu napis „Nie kseruj!” Zastanawiasz się, dlaczego wzywamy Cię do rezygnacji z powielania. Przecież nic złego nie robisz. Otóż chcemy Ci w ten sposób uświadomić, że kserowanie, skanowanie i wszelki inny sposób kopiowania książek, zwłaszcza naukowych, przynosi straty nam wszystkim – niżej podpisanym i Tobie.
Na wydanie książki składa się trud autorów, tłumaczy, prawydawców (właścicieli praw do tłumaczenia) i wydawcy. Kserując ją, przyczyniasz się do mniejszej sprzedaży, a co za tym idzie pozbawiasz te podmioty należnego im wynagrodzenia. Zmuszasz nas do ograniczenia nakładów następnych wartościowych pozycji, a w konsekwencji zwiększenia ceny, lub wręcz do odstąpienia od wydania ich.
W jednym, pojedynczym przypadku być może powielanie da Ci jakieś oszczędności, ale kiedy będziesz chciał kupić podobną książkę, bo będzie Ci potrzebna, bez wątpienia zapłacisz więcej. Prosimy Cię więc: Nie kseruj! Nie powielaj! Nie przyczyniaj się do tego, by książki naukowe zniknęły z rynku. Może bowiem dojść do sytuacji, że w ogóle nie będziesz miał się z czego uczyć.
Autorzy, Tłumacze, Prawydawcy, Wydawca
Miejmy nadzieję, że list ten choć w mały stopniu zahamuje kradzież dokonywaną pod klapą maszyny kopiującej.