Projekt teatralny pod hasłem „Po co tyle żreć/Szekspir+” towarzyszący premierze „Tymona Ateńczyka” Szekspira , rozpoczął się w Bydgoszczy. Cykl imprez artystycznych ma sprowokować dyskusję na temat presji konsumpcji w dzisiejszym świecie.
Warsztaty teatralne i plastyczne, dyskusje i happeningi poprzedzą i będą towarzyszyć zaplanowanej na 3 lutego pierwszej premierze tego sezonu w bydgoskim teatrze. Rzadko wystawiany na scenach dramat Wiliama Szekspira „Tymon Ateńczyk” wyreżyserował Maciej Prus.
– Przez wiele lat ten dramat mnie denerwował. Nie mogłem zrozumieć kretyńskiego postępowania Tymona, aż wreszcie pojąłem, że tytułowy bohater popełnia błędy młodości i nie mogę ich oceniać z perspektywy mojego wieku. Zepsucie etyczne, brak autorytetów, przekupstwo – oto kwestie, jakie poruszane są w dramacie i z jakimi mierzy się młody człowiek – powiedział Maciej Prus podczas przygotowań do premiery.
Projekt „Po co tyle żreć/Szekspir+” rozpoczęły w piątek wieczorem warsztaty pt. „Gest psychologiczny monologów szekspirowskich”, prowadzone przez Jarosława Gajewskiego, aktora Teatru Narodowego i profesora Akademii Teatralnej. Sobotni wieczór wypełni zaś akcja artystyczna „Obraz/dźwięk”.
Do aktywnego uczestnictwa zachęca hasło „Zagraj i pomaluj Szekspirem”. Przestrzeń teatru zostanie oddana do dyspozycji widzów.
– W oparciu o fragmenty „Tymona Ateńczyka”, malarze stworzą na teatralnych ścianach obrazy, muzycy wypełnią teatr dźwiękiem, a Krystian Wieczorek, czyli tytułowy Tymon Ateńczyk sprowokuje do myślenia – poinformował Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.