Trwa ładowanie...

Pisownia polskich nazwisk kwestią honoru Litwy

Pisownia polskich nazwisk kwestią honoru LitwyŹródło: Jupiterimages
d4ld08k
d4ld08k

Rozstrzygnięcie sprawy pisowni nazwisk polskich na Litwie jest kwestią honoru tego kraju, choćby dlatego że od 15 lat jest to Polsce obiecywane - pisze w poniedziałek w tygodniku „Veidas” publicysta Audrius Bacziulis.

W swym komentarzu Bacziulis odnotowuje, że sprawę pisowni nazwisk polskich należy załatwić jak najszybciej, bo ten wydawałoby się kiedyś mały problem przerodził się dzisiaj w zasadniczy problem międzypaństwowy. A tymczasem, jak zaznacza publicysta, Warszawa coraz bardziej zwraca się w stronę Berlina, odwracając się plecami do państw bałtyckich.

W ocenie Bacziulisa, jeżeli w najbliższym czasie sprawa pisowni nazwisk nie zostanie załatwiona, może się okazać, że Warszawy już nie interesuje ani budowa drogi Via Baltica, ani (linii kolejowej) Rail Baltica, ani budowa mostu energetycznego z Litwą.

Bacziulius podkreśla, że od partnerstwa z Polską nie da się uciec, bo Polskę i Litwę łączy wspólna granica. Oba kraje mają też wspólnego wschodniego sąsiada - mało przewidywalną Białoruś.
- Utrzymując stosunki z Białorusią, Wilno i Warszawa są po prostu zmuszone do współpracy - pisze Bacziulis.

Przypomina też o wspólnym problemie Litwy i Polski, jakim jest ciągłe zagrożenie ze strony Rosji.

d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj