Trwa ładowanie...
zaduszki
23-04-2010 13:25

Pisarze, którzy w 2004 roku odeszli...

Pisarze, którzy w 2004 roku odeszli...Źródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

STYCZEŃ 2004

4 stycznia 2004 roku w Krakowie w wieku 65 lat zmarła pisarka i dziennikarka Dorota Terakowska, autorka m.in. powieści Ono i Poczwarka. Jako redaktor i publicysta pracowała w "Gazecie Krakowskiej", "Przekroju", "Zeszytach Prasoznawczych". Jej książki osiągały sukces rynkowy i były nagradzane, m.in. Władcę Lewawu umieszczono w kanonie lektur szkolnych, a Lustro pana Grymsa było dziecięcym bestsellerem w 1995 roku.

7 stycznia 2004 roku w Krakowie zmarł prof. Jerzy Skarżyński, autor rysunków do komiksowego Janosika. Ilustrował książki o tematyce fantastyczno-naukowej, takie jak Ubik Philipa K. Dicka, Piknik na skraju drogi A. i B. Strugackich, Obłok Magellana Stanisława Lema. Wykonywał też ilustracje do czasopism, plakaty oraz komiksy, z których jedynym wydanym w całości jest Janosik, wznowiony w pełnym kolorze przez wydawnictwo Post w 2002 roku.

18 stycznia 2004 roku w wieku 91 lat w Warszawie zmarła profesor Irena Sławińska, historyk i teoretyk literatury, teatrolog. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, w latach 1938-1939 była na stypendium naukowym w Paryżu. Wojnę spędziła na Wileńszczyźnie, prowadziła tam tajne nauczanie, działała też w AK. Po wojnie związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Kierowała tamtejszą Katedrą Teorii Literatury od chwili jej powstania (1950) aż do roku 1975, kiedy to została kierownikiem Katedry Dramatu i Teatru.

21 stycznia 2004 roku w Sofii zmarł Jordan Radiczkow, najsłynniejszy współczesny pisarz bułgarski. Jego utwory przetłumaczono na dziesiątki języków, również na polski. W 1984 roku Jordan Radiczkow otrzymał prestiżową włoską nagrodę literacką Premio Grinzane Cavour.

d28vbtj

30 stycznia 2004 roku w Nowej Zelandii zmarła Janet Frame, znana przede wszystkim z autobiograficznych książek Na Wyspę - Teraz, Anioł przy moim stole i Wysłannik z Lustrzanego Miasta, sfilmowanych przez Jane Campion jako Anioł przy moim stole. Frame uznana została w młodości za schizofreniczkę i spędziła wiele ciężkich lat w szpitalach. Opis szpitalnego koszmaru i okrutnych metod terapeutycznych (jak elektrowstrząsy) wywołał w Nowej Zelandii dyskusję na temat traktowania chorych umysłowo i celowości przymusowego leczenia.

LUTY 2004

2 lutego 2004 roku w Krakowie w wieku 65 lat zmarł znany dziennikarz i reżyser Maciej Szumowski. Był autorem reportaży i ponad stu filmów dokumentalnych, redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej" w latach 1980-1981. Był dwukrotnym laureatem najwyższej dziennikarskiej nagrody im. B. Prusa przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 1971 roku otrzymał ją za cykl reportaży telewizyjnych "Polska zza siódmej miedzy", w 1981 roku - za redagowanie "Gazety Krakowskiej". W życiu prywatnym Szumowski był mężem zmarłej miesiąc wcześniej Doroty Terakowskiej.

MARZEC 2004

4 marca 2004 roku w Warszawie zmarł Jeremi Przybora, jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiej sztuki estradowej, współtwórca legendarnego "Kabaretu Starszych Panów". Miał 88 lat. Zasłynął telewizyjnym "Kabaretem Starszych Panów", który z Jerzym Wasowskim założył w 1958 roku. Na każdy jego odcinek (w ciągu 8 lat wyemitowano ich 16) czekali niemal wszyscy telewidzowie. Przybora był twórcą wszechstronnym. Napisał scenariusz filmu "Upał" w reżyserii Kazimierza Kutza, był autorem libretta i tekstów piosenek spektakli teatralnych. Pisał także książki m.in. "Spacerek przez Eterek" i "Mieszanka firmowa".

19 marca 2004 roku w wieku 75 lat zmarł w Warszawie profesor Zygmunt Kubiak, autor "Mitologii Greków i Rzymian", jeden z najwybitniejszych eseistów i znawców kultury antycznej. W swojej twórczości wskazywał na ciągłość klasycznego dziedzictwa i łączność antyku ze współczesnością. Literaturę antyczną traktował jako uniwersalny zapis ludzkiego doświadczenia. Był autorem bestsellerowych książek "Literatura Greków i Rzymian" i "Dzieje Greków i Rzymian" . Jego "Mitologię Greków i Rzymian" sprzedano w ponad 300 tysiącach egzemplarzy.

d28vbtj

29 marca 2004 roku w Szwajcarii zmarł Peter Ustinov, aktor, reżyser, autor wielu dramatów i kilku powieści.

KWIECIEŃ 2004

10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku w wieku 47 lat zmarł Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz, bard "Solidarności". Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Karierę zaczynał w połowie lat 70. Pod koniec lat 70. występował w całym kraju na koncertach organizowanych przez ówczesną opozycję polityczną. Śpiewał autorskie piosenki, w których odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych oraz krytykował ówczesne władze. Od 1981 roku przebywał na emigracji, pracował między innymi w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL wrócił do kraju, skąd wyjechał w 1995 roku na kilka lat do Australii.

SIERPIEŃ 2004

14 sierpnia 2004 roku w wieku 93 lat zmarł w Krakowie Czesław Miłosz, wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla. Był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary". W czasie okupacji uczestniczył w podziemnym życiu kulturalnym Warszawy; wydał tomik poezji "Pieśń niepodległa". Od 1945 do 1949 r. Miłosz przebywał na placówkach dyplomatycznych w USA, potem w Paryżu. W 1951 r. zdecydował się poprosić o azyl na Zachodzie, czym ściągnął na siebie ataki zarówno pisarzy w kraju, jak i emigracyjnych. Ci drudzy nie mogli mu wybaczyć okresu współpracy z władzą komunistyczną. Ten najtrudniejszy okres poeta przetrwał, współpracując z paryską "Kulturą". Tam wydał "Zniewolony umysł", "Zdobycie władzy", "Dolinę Issy" i "Rodzinną Europę", "Traktat poetycki". W 1960 r. przeniósł się do USA, gdzie został profesorem na wydziale literatur słowiańskich Uniwersytetu w Berkeley. W kraju jego twórczość była wówczas niemal nieobecna, co najwyżej publikowana okazjonalnie w zbiorczych antologiach. Dopiero po
zdobyciu przez poetę Nagrody Nobla w 1980 r. jego wiersze pojawiły się w obiegu oficjalnym. Po raz pierwszy od lat poeta mógł też wtedy odwiedzić Polskę. Już w oficjalnym obiegu ukazywały się następne książki Miłosza, w ostatnich latach - "Piesek przydrożny" (1997), "To" (2000), "Druga przestrzeń" (2002), "Traktat teologiczny" (2002), a także "Orfeusz i Eurydyka" - poemat, który Miłosz napisał po śmierci swej żony Carol.

d28vbtj

WRZESIEŃ 2004

11 września 2004 roku zmarł w Warszawie Jerzy Lisowski, tłumacz, eseista, redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość". Lisowski tłumaczył z języka francuskiego i z języka polskiego na francuski. Przełożył m.in. dzieła: Sartre'a, Ionesco, Michaux, Malraux, Geneta, de Musseta oraz Gombrowicza, Mrożka, Konwickiego, Andrzejewskiego, Iwaszkiewicza, a także polską poezję. Jest autorem kilkutomowej Antologii poezji francuskiej, której kolejne tomy ukazywały się w latach: 1966, 1970 i 2000.

30 września 2004 roku w Warszawie w wieku 85 lat zmarł Zygmunt Kałużyński - znakomity krytyk filmowy, eseista i publicysta. Był jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych, ale i kontrowersyjnych postaci polskiej kultury. Kałużyński przez długie lata był związany z tygodnikiem "Polityka". Popularność przyniósł mu prowadzony wspólnie z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 cykl telewizyjny "Perły z lamusa". Był nie tylko miłośnikiem X Muzy. Pasjonował się też jazzem, muzyką poważną, kulturą francuską i komiksem.

PAŹDZIERNIK 2004

16 października 2004 roku w Warszawie w wieku 74 lat zmarł jeden z najwybitniejszych historyków dziejów najnowszych Polski prof. Tomasz Strzembosz. Był badaczem historii Polski okresu II wojny światowej. Jego zainteresowania koncentrowały się na tematyce konspiracji warszawskiej. Tomasz Strzembosz był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) i Instytutu Studiów Politycznych PAN. W latach 1989-1993 przewodniczący Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, następnie honorowym przewodniczący ZHR. Od 1980 r. uczestniczył w pracach NSZZ "Solidarność" w Instytucie Historii PAN. Opublikował kilkaset prac historycznych.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj