18 czerwca w Dołach Biskupich w gminie Kunów (Świętokrzyskie) na dziedzińcu należącej przed wiekiem do rodziny Gombrowiczów fabryki tektury, którą na cześć urodzonego wówczas Witolda nazwano "Witulinem", Teatr Powszechny z Radomia wystawi gombrowiczowski Ślub w reżyserii Adama Sroki.
Nazajutrz, na tej samej scenie, radomscy aktorzy zaprezentują Transatlantyk w reżyserii Krzysztofa Galosa - poinformował prezes Fundacji im. Witolda Gombrowicza "Witulin" Włodzimierz Szczałuba.
Po spektaklu w pobliskim, nieczynnym już kamieniołomie, odbędzie się projekcja Pornografii Jana Jakuba Kolskiego. Miejskie Centrum Kultury z Ostrowca Świętokrzyskiego ma nadzieję, że po seansie z widzami spotkają się reżyser filmu i odtwórca głównej roli Krzysztof Majchrzak.
Postać Witolda Gombrowicza będzie obecna podczas pikniku w replice wystawy jego zdjęć, prezentowanych obecnie przez warszawskie Muzeum Literatury na ogrodzeniu parku Łazienkowskiego w Warszawie - oznajmił Szczałuba.
19 czerwca zorganizowane zostaną wycieczki szlakiem rodzinnych miejsc Gombrowiczów. Piesza - o długości 45 km - poprowadzi z Małoszyc do Bodzechowa, rowerowa (180 km) z Nietuliska do Bodzechowa, a konna (bryczką) z Rudy Kościelnej do Potoczka lub Bodzechowa. Z kolei 20 czerwca można będzie uczestniczyć w wycieczce autokarowej szlakiem rodu Gombrowiczów.
W sferze dalszych planów Fundacji pozostaje otwarcie muzeum Witolda Gombrowicza w Dołach Biskupich. Przeznaczone na nie pomieszczenia tzw. dyrektorówki fabryki Witulin zostały bardzo zniszczone przez powódź w 2001 r. Prezes Szczałuba zapewnił, że odbudowa ruszy jeszcze w tym roku.
Obecnie obchodzony jest Rok Gombrowicza. W sierpniu przypadają setne urodziny pisarza, a w lipcu 35. rocznica jego śmierci.
Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia w 1904 r. w Małoszycach pod Opatowem w Świętokrzyskiem. Zmarł 24 lipca 1969 r. w Vence we Francji.