Trwa ładowanie...
pieszo
02-11-2011 13:42

PIESZO w Szczecinie

PIESZO Sławomira Mrożka weźmie udział w jubileuszu 20 LAT PO KLĄTWIE - TEATR ANNY AUGUSTYNOWICZ. Spektakl zostanie zaprezentowany w piątek, 16 grudnia o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.

PIESZO w SzczecinieŹródło: fot. Tomek Kamiński
d4lvjar
d4lvjar

PIESZO Sławomira Mrożka weźmie udział w jubileuszu 20 LAT PO KLĄTWIE - TEATR ANNY AUGUSTYNOWICZ. Spektakl zostanie zaprezentowany w piątek, 16 grudnia o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.

O JUBILEUSZU

  1. grudnia 1991 roku Anna Augustynowicz wystawiła w szczecińskim Teatrze Współczesnym swój pierwszy spektakl - KLĄTWĘ Stanisława Wyspiańskiego. Wkrótce potem objęła stanowisko dyrektora artystycznego tej sceny. Przez 20 lat stworzyła w Szczecinie teatr rozpoznawalny w Polsce, cieszący się zainteresowaniem i uznaniem krytyki. Rozwinęła swój własny, charakterystyczny i niepowtarzalny język interpretacji scenicznej. Podczas czterech dni jubileuszowych prezentacji zobaczymy wybrane spektakle zrealizowane przez reżyserkę na scenach szczecińskich, w kraju oraz dla Teatru Telewizji. Pokazom będą towarzyszyły panele dyskusyjne oraz konferencja naukowa z udziałem krytyków, teatrologów i twórców teatru, organizowana przez Uniwersytet Szczeciński, który wydał także monografię twórczości Anny Augustynowicz autorstwa dr hab. prof. US Roberta Cieślaka. Ponadto odbędzie się koncert muzyki Jacka Wierzchowskiego, artysty od lat komponującego dla Anny Augustynowicz, oraz wystawa zdjęć oddająca charakterystyczną estetykę jej przedstawień.

O SPEKTAKLU

Opublikowana przez Mrożka w 1980 roku sztuka, opisuje w realistyczny, wręcz okrutny sposób przełomowy moment w dziejach Polski - ostatnie chwile II wojny światowej i pierwsze dni w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Jej bohaterowie idą - dosłownie, za posuwającym się frontem i w przenośni, za "parowozem" historii; zderzają się z nową, tuż powojenną rzeczywistością. Przypomnienie tej ważnej w dziejach polskiej dramaturgii pozycji jako metafory zmagania się z losem i wielką historyczną manipulacją, pozwala spojrzeć na nią na nowo, dokonać jej reinterpretacji.

Anna Augustynowiczo spektaklu: „Mrożek pyta o przestrzeń, którą dziedziczymy „wchodząc w ojcowskie buty". O mentalność rozpiętą między Wschodem a Zachodem. O społeczeństwo skazane na przeszłość i wygnane w przyszłość. O bohatera dramatu pozbawionego czasu teraźniejszego. PIESZO pyta o porządek świata."

d4lvjar

„PIESZO jest dziełem twórców bardzo świadomych materii teatralnej, wszystkich jej niuansów i detali. Reżyserka zrezygnowała ze współczesnych środków inscenizacyjnych. Zdecydowała się na prostą, surową poetykę, dobrze pasującą do dramatu Mrożka."

Agnieszka Kochanowska, Dwutygodnik

„Wszyscy grają tu znakomicie! Jako Superiusz intrygujący Mirosław Baka, zabawny, gdy na jednym oddechu sypie piętrowe przekleństwo. Dorota Kolak przyzwyczaiła nas, że co rola to perełka. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Syn - Piotr Domalewski, śpiewający piosenki, które budują odrealniony nastrój przedstawienia."

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

d4lvjar

Sławomir Mrożek
* PIESZO*
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Dźwięk: Jacek Wierzchowski
Reżyseria świateł: Krzysztof Sendke

Występują: Dorota Androsz, Mirosław Baka, Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Grzegorz Gzyl, Dorota Kolak, Michał Kowalski, Hubert Zduniak.

Premiera: 5 czerwca 2009
Czas: 1 godzina 15 minut (bez przerw)

d4lvjar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj