Trwa ładowanie...
d37q5yw
szkoła
23-04-2010 13:44

Pierwszy podręcznik Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji

d37q5yw
d37q5yw

Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek - to pierwszy poradnik genderowy w Polsce - poinformowała na spotkaniu promującym podręcznik jego współautorka dr Ewa Majewska.

Gender Mainstreaming (GM) oznacza uwzględnianie płci we wszystkich działaniach politycznych, ekonomicznych i społecznych, we wszystkich dziedzinach i na wszystkich poziomach funkcjonowania społeczności - tak definiuje GM Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju i na tej definicji opierały się autorki podręcznika.

W ramach spotkania promującego podręcznik odbyła się debata na temat edukacji na rzecz równości. Brały w niej udział m.in. autorki podręcznika, urzędnicy państwowi, nauczycielki i nauczyciele.

Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej Krystyna Kiernozek powiedziała, że wiedza dotycząca równouprawnienia i tolerancji zawarta jest w treściach funkcjonującego już programu wychowania do życia w rodzinie.

d37q5yw

Ewa Rutkowska, druga obok Majewskiej współautorka podręcznika, przypomniała, że Polska ratyfikowała tzw. Platformę Pekińską, która zobowiązuje rządy, instytucje międzynarodowe i organizacje pozarządowe do walki z dyskryminacją kobiet. Oceniła, że w Polsce władze po ratyfikacji tego dokumentu nie zrobiły nic, by wprowadzić jego założenia w życie.

W debacie uczestniczyła także dr Krystyna Starczewska, dyrektorka Gimnazjum Społecznego nr 20 w Warszawie, która powiedziała, że aby wprowadzić edukację wolną od dyskryminacji, należałoby zacząć od zmian w szkołach, które powinny być środowiskiem wychowawczym przygotowującym młodych ludzi do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

- Ono nie powstanie, jeżeli będzie różnica między prawami kobiet i mężczyzn.* Nie nauczą się życia w społeczeństwie obywatelskim, jeżeli szkoła będzie szkołą autorytarną, opartą na modelu: mężczyzna - dyrektor, panie - nauczycielki, podczas gdy nauczycielki stanowią ponad 80 proc. członków tego zawodu, a 70 proc. dyrektorów szkół to mężczyźni* - przekonywała Starczewska.

Artur Chludziński z Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powiedział, że edukacja na temat dyskryminacji kobiet powinna w pierwszej kolejności dotyczyć wyższych urzędników, decydentów i polityków, których należałoby nauczyć podstaw społeczeństwa obywatelskiego, bo często o tym zapominają .

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj