Trwa ładowanie...

Pierwszy podręcznik dla romskich dzieci

Pierwszy podręcznik dla romskich dzieciŹródło: Inne
d3vgpm8
d3vgpm8

„Kharaw Romek, Kharaw Ania” – „Mam na imię się Romek, mam na imię Ania” - tak przedstawiają się bohaterowie pierwszego w Polsce elementarza dla romskich dzieci.

Miri szkoła. Romano elementaro (Moja Szkoła. Romski elementarz) w nakładzie 500 egzemplarzy ma trafić do dzieci na początku września.

Książka została wydana we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Gorzowie, w której od lat uczą się dzieci Cyganów z tego miasta. Placówka ta uczestniczy w rządowym programie na rzecz społeczności romskiej. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez MSWiA.

Autorem książki jest znany cygański działacz i artysta Karol Parno Gierliński. Podręcznik, wzorowany na elementarzu Mariana Falskiego, napisał w dialekcie Polskiej Romy. Elementarz został zilustrowany rysunkami i zdjęciami osób, zwierząt, przedmiotów, a także widokami Gorzowa.

– Elementarz ma być rodzajem przytulanki dla dzieci romskich, by miały one w szkole także coś swojego, co pozwoli złagodzić stres jaki zawsze towarzyszy początkowi nauki. Obok tego książka ma stać się narzędziem dla asystentów romskich przy pracy z najmłodszymi, a dzieciom przybliżać nie tylko w szkole, ale i domu ich język i podstawową wiedzę – powiedział Gierliński.

d3vgpm8

Zaznaczył przy tym, że nie ma ona uczyć języka lecz tylko wzbogacać słownictwo najmłodszych.

Elementarz nie jest pierwszym wydawnictwem, jakie Gierliński przygotował dla dzieci romskich. Wcześniej stworzył komiks w dialekcie Polska Roma o początkach historii naszego kraju pt. Perunoskro Rukh.

Gierliński jest cygańskim rzeźbiarzem, poetą i prozaikiem. Bierze czynny udział w życiu tej społeczności w kraju jak i zagranicą, jest m.in. działaczem International Romani Union.

Promocja wydawnictwa odbędzie się w najbliższą sobotę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

d3vgpm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vgpm8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj