Trwa ładowanie...
d1bt3c1

Pierwsze zeszyty dla dzieci o historii i kulturze Warmii

d1bt3c1
d1bt3c1

Jakie zabawy i bale wyprawiano na dworze Ignacego Krasickiego , co to są nowolatka i na czym polegała młócka mogą się dowiedzieć dzieci z zeszytów edukacyjnych o kulturze i historii Warmii, wydanych wspólnie przez muzeum w Lidzbarku Warmińskim i Fundację Borussia.

Obie instytucje od 2006 roku w muzeum na zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim organizowały lekcje muzealne dla starszych przedszkolaków i uczniów podstawówek. Lekcje prowadzili wolontariusze Borussii, a kustosz lidzbarskiego muzeum Iwona Kluk czuwała nad ich zawartością merytoryczną.

- Materiały, które opracowali wolontariusze, były bardzo ciekawe, w przystępny sposób opowiadały o wybranych zagadnieniach historii regionalnej, omawiały zwyczaje i obrzędy warmińskie. Postanowiliśmy je wydać w dwóch zeszytach uznając, że powinny trafić nie tylko do uczestników lekcji na zamku w Lidzbarku, ale też do innych dzieci w regionie - powiedziała dyrektor programu wydawniczego Borussii Iwona Ndiaye.

Pierwszy z zeszytów autorstwa Anny Kraszewskiej zatytułowany jest Na dworze księcia Ignacego i opowiada o życiu w epoce mieszkającego i tworzącego w Lidzbarku Ignacego Krasickiego: mowa w nim zarówno o strojach tego czasu, jak i heraldyce, a także o samym Krasickim i jego bajkach. Drugi zeszyt Ludowe święta na Warmii opracowała Agata Walińska - z niego dzieci dowiadują się m.in. o Warmii, która notorycznie od lat mylnie utożsamiana jest z Mazurami.

d1bt3c1

Zdaniem warmińsko-mazurskiej kurator Małgorzaty Bogdanowicz wydawnictwa te mogą służyć do nauki historii regionalnej.
- Podstawa programowa każe uczyć tego rodzaju zagadnień, a w regionie nie ma podręcznika do historii regionalnej - zauważyła kurator.

Do opracowania i wydania podręcznika regionalnego od lat przygotowywało się kilku autorów i kilka wydawnictw. Żaden projekt nie został zrealizowany nie tylko z powodów finansowych, ale także z powodu różnego postrzegania historii regionu, zwłaszcza w kontekście polskości tych ziem - szczególnie Mazur.

d1bt3c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bt3c1