Pierwsza (w Polsce) monografia Opus Dei
Jan Paweł II w niedzielę na placu św. Piotra dokonał kanonizacji hiszpańskiego księdza, Josemarii Escrivy de Balaguera, założyciela Opus Dei (łac. Dzieło Boże).
Nastąpiło to w dziesięć lat po jego beatyfikacji i w roku, w którym przypada setna rocznica jego urodzin. Organizacja Opus Dei założona w 1928 roku przez św. Josemarię liczy obecnie 84 tysiące członków, w większości świeckich oraz 1950 księży i 25 biskupów. W 1982 roku Jan Paweł II nadał organizacji status jedynej w Kościele prałatury personalnej, co oznacza, że przestała ona w świetle prawa kościelnego podlegać biskupom w diecezjach oraz watykańskiej kongregacji zajmującej się zakonami, a podporządkowana została bezpośrednio papieżowi. Odtąd Dzieło Boże stało się integralną częścią struktur Kościoła, wyróżniającą się tym, że główną rolę odgrywają w niej świeccy.
Przez lata działalność Opus Dei otaczał klimat tajemniczości i niespotykanej dyskrecji. Najnowsza książka wydawnictwa Edycja Świętego Pawła pt. Opus Dei. Posłannictwo, inicjatywy, ludzie rozwiewa niejasności i dementuje wiele plotek narosłych wokół tej organizacji. Pierwsza na polskim rynku monografia Opus Dei kładzie nacisk na wyczerpujące i wszechstronne przedstawienie idei oraz celów Opus Dei i ich realizacji przez jej licznych członków. Autor książki Giuseppe Romano w przystępny i gruntowny sposób przybliża istotę i formę działalności organizacji skupiającej ponad 80 tysięcy członków, świeckich mężczyzn i kobiet z różnych warstw społecznych, pracujących w ponad 100 krajach świata.