Trwa ładowanie...
twardowski
23-04-2010 13:36

Pierwsza rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego

Pierwsza rocznica śmierci ks. Jana TwardowskiegoŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Tomik niepublikowanych wierszy Wiersze z szuflady ks. Jana Twardowskiego , napisanych prawie 50 lat temu, odnalezionych i zaaprobowanych do druku jeszcze za życia autora, został zaprezentowany w stołecznym Klubie Księgarza w przeddzień 1. rocznicy śmierci księdza-poety.

– Wiersze te zostały odnalezione przypadkiem, tuż po 90. urodzinach autora, podczas remontu klasztoru. Ksiądz przeczytał je z wielkim wzruszeniem, z sentymentem, jak sam mówił, obserwując niedoskonałość warsztatu tych utworów. Zgodził się jednak na ich publikację – powiedziała na środowym spotkaniu wieloletnia edytorka twórczości ks. Twardowskiego , dr Aleksandra Iwanowska.

Jak tłumaczyła Iwanowska, dla ks. Twardowskiego wiersze te były rodzajem pamiętnika.
– Młody wikary, jakim był wówczas ks. Twardowski , zamknął w nich obserwacje, zdarzenia, wzruszenia, samotność, niepokój o człowieka, który, zafascynowany rozpędzającym się właśnie rozwojem techniki, proponuje świat bez Boga – podkreśliła Iwanowska.

d2olowy

Prof. Jadwiga Puzynina dokonując oceny twórczości ks. Twardowskiego , podzieliła ją na kilka faz.
– W pierwszym, młodzieńczym okresie (1932-37) jego poezje cechowała melancholia, zagubienie, poszukiwanie własnej tożsamości. Kolejny etap (1943-47), tzw. przejściowy, to wiersze związane z tematyką powstańczą, obserwujemy w nich także zwracanie się w stronę religii. Utwory z okresu kapłaństwa (1948-2006) stanowią pewną całość, w której możemy obserwować powolne dojrzewanie talentu poety – mówiła prof. Puzynina.

Prezentacji Wierszy z szuflady towarzyszyła promocja pierwszego pełnego wydania wszystkich wierszy ks. Jana Twardowskiego pt. Zaufałem drodze. Wiersze zebrane 1932-2006 .

Zaprezentowano również książkę Przypadek nie-przypadek, będącą zapisem rozmowy Krzysztofa Kolbergera z Aleksandrą Iwanowską – wraz z dołączoną płytą z wybranymi wierszami ks. Twardowskiego w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

d2olowy

Obecni na spotkaniu aktorzy Ignacy Gogolewski, Andrzej Zakrzeński i Krzysztof Kolberger odczytali wybrane utwory ks. Twardowskiego .

Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Debiutował w 1932 roku na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnica Młodych”. Pierwszy tomik wierszy Powrót Andersena opublikował w 1937 roku. W czasie wojny był żołnierzem AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1947 roku. W 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1959 roku został rektorem warszawskiego kościoła sióstr wizytek. Zmarł 18 stycznia 2006 roku.

Jak podkreśla Iwanowska, twórczość ks. Twardowskiego cechuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym i błądzącym człowiekiem stawianie pytań, a także humor.
– Zjednało to ks. Twardowskiemu czytelników z różnych pokoleń i środowisk – zaznaczyła edytorka poezji księdza.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj