3 października ukażą się zapowiadane przez nas od dawna Łaskawe Jonathana Littella . A już 15 września o godz. 14.40 w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony tej książce.
Wstrząsająca opowieść o koszmarze II wojny światowej. Ponad tysiąc stron narracji, kilkaset postaci, w większości historycznych (m.in. Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Heinrich Himmler, Reinhard Heydrich, Albert Speer, Rudolf Höß, Adolf Eichmann), obraz życia w okupowanej Europie, opis walk na froncie wschodnim, a także kulisy największego w historii ludzkości ludobójstwa…
Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i znaleźć bezpieczny azyl za biurkiem dyrektora fabryki koronek na północy Francji. Szokujący autoportret nazisty-estety, który patrząc na pogromy ludności żydowskiej myśli o Platonie i bardziej niż Rosenberga czy Hansa Franka woli cytować Tertuliana.
Powieść Jonathana Littella ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, ekonomiści i świetnie wykwalifikowana kadra administracyjna. To znakomicie udokumentowana powieść historyczna, stawiająca pytanie o korzenie nazistowskiej zbrodni, a zarazem uniwersalna przypowieść o spotkaniu Człowieka ze Złem. Wielowątkowa epopeja zbudowana na wzór suity Johanna Sebastiana Bacha i nasycona aluzjami do greckiej tragedii o matkobójcy Orestesie oraz ścigających go Eryniach, które w finale dramatu przemieniają się w Boginie Łaskawe... Łaskawe wpadły na mój trop – to ostatnie zdanie zapisane przez Maxa Aue.
W dyskusji wezmą udział Stefan Chwin , Eustachy Rylski i Jacek Dukaj , a poprowadzi ją Wojciech Orliński. Będzie to pierwsza publiczna debata na temat książki Littella w Polsce.
Spotkanie jest organizowane przez Instytut Książki w ramach pierwszej edycji Zlotu Ludzi Książki.