Trwa ładowanie...
Berlin
23 kwietnia 2010, 13:33

Pen Club przeciw represjom

Pen Club przeciw represjomŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Rozpoczynający się w Berlinie 72. zjazd międzynarodowego Pen Clubu zaprotestuje przeciwko represjom stosowanym w wielu krajach świata wobec niepokornych autorów – zapowiedział przewodniczący organizacji pisarzy i poetów, czeski autor Jirzi Grusza.

W kongresie odbywającym się do niedzieli pod hasłem Pisanie w niespokojnym świecie weźmie udział 450 autorów z 80 krajów.

– Po upadku berlińskiego muru i przezwyciężeniu podziału Europy sytuacja na naszym kontynencie poprawiła się – powiedział Grusza.
Czeski pisarz dodał, że przypadek Rosji pokazuje jednak, iż jest jeszcze wiele do zrobienia. Represje wobec pisarzy stosują także władze Turcji, kraju, który aspiruje do Unii Europejskiej.

Zjednoczone Niemcy są po raz pierwszy gospodarzem spotkania pisarzy i poetów z całego świata. Poprzedni zjazd Pen Clubu na terenie RFN odbył się w 1986 r. w Hamburgu. W Berlinie członkowie Międzynarodowego Pen Clubu obradowali po raz ostatni w 1926 roku.

d1ef7ju

Obrady zjazdu będą tradycyjnie toczyły się przy drzwiach zamkniętych, by nie narażać na niebezpieczeństwo autorów, którym grożą represje. W ramach kongresu odbędzie się jednak pięć publicznych dyskusji, w tym „Popołudnie poetów”, w którym będzie uczestniczył poeta, prozaik, eseista Adam Zagajewski , i dyskusja o roli pisarzy w niespokojnym świecie z udziałem publicysty Adama Krzemińskiego .

Przewodniczący niemieckiego Pen Clubu Johano Strasser zaprzeczył, że Polska będzie tematem dyskusji podczas berlińskiego zjazdu.
– Wiem, że Polacy mają wiele problemów. Nic mi jednak nie wiadomo o tym, żeby polscy pisarze byli represjonowani – powiedział. A Jirzi Grusza dodał, że jednym z tematów obrad będzie odrodzenie europejskich nacjonalizmów.
– To jest temat, który nas interesuje – powiedział czeski pisarz.

Niemiecki dziennik „Die Welt” sugerował, że zjazd Pen Clubu może zająć się sytuacją w Polsce. Dziennik napisał m.in. że w Polsce można odnotować już teraz poważne ograniczenia wolności słowa, jak również niesprawiedliwe traktowanie autorów należących do mniejszości.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj