Paweł Potoroczyn został nowym dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) w Warszawie. Nominację na to stanowisko otrzymał w poniedziałek od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
Potoroczyn zastąpił na stanowisku p.o. dyrektora Instytutu - Zbigniewa Sałka. Zastępcą dyrektora Instytutu została Joanna Kiliszek.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział, że zmiana na stanowisku dyrektora IAM to początek drogi, która w finale ma być drogą rewolucji w Instytucie.
- Chcę, by instytucja ta zyskała na znaczeniu, była sprawniejsza, skuteczniejsza, była miejscem, w którym powstają najlepsze projekty promocji Polski poza granicami kraju - mówił Zdrojewski.
- Liczę też, że nowa grupa stworzy bardzo silny fundament dla działań nie tylko resortu kultury, nie tylko instytucji kulturalnych, ale także dla działań m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych - zwrócił uwagę Zdrojewski.
Szef resortu kultury zapowiedział także, że przygotowywana jest ustawa, na podstawie której będzie działał Instytut.
- Na razie opracowywane są założenia ustawy; cały czas prawnicy mają jednak wątpliwości czy regulować sprawy Instytutu ustawą czy rozporządzeniem. Ja jestem przekonany, że najlepsze rozwiązanie to ustawa, ponieważ ona da szanse zmodyfikowania m.in. nazwy Instytutu - by była ona łatwa do przetłumaczenia i zrozumiała za granicą - mówił Zdrojewski.
Minister podkreślił też, że do stycznia 2009 roku zostanie przebudowany budżet Instytutu. Lata 2009-2010 mają być okresem intensywnej promocji Polski poprzez twórczość Fryderyka Chopina.
Paweł Potoroczyn podziękował Zdrojewskiemu za zaufanie.
- Dziękuje także polskiej polityce, która docenia wartość polskiej kultury jako gałęzi gospodarki, a nie tylko kwiatka do kożucha. Dziękuję za odejście od pojęcia kultury jako darmozjada - mówił Potoroczyn.
Na pytanie o plany pierwszych decyzji i zmian w IAM nowy dyrektor odpowiedział jedynie, że nie będą one pochopne.
W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ryszard Schnepf, który powiedział, że Potoroczyn jako nowy dyrektor IAM doda tej instytucji dynamiki.
- Będziemy potrzebowali wiele energii w następnych latach - zbliża się m.in. Rok Chopinowski. (...) Chcemy pokazywać Polskę jako nowoczesny, pełen dynamiki kraj, a IAM jest znakomitym miejscem do promocji naszego kraju poza jego granicami - podkreślił Schnepf.
Potoroczyn (ur. 1961) jest absolwentem wydziału filozofii i wydziału historii UW; prowadził też działalność wydawniczą. W 2000 r. jako konsul w Los Angeles, lobbował za Oscarem dla Andrzeja Wajdy. W latach 2000-2005 prowadził Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Podczas swej pracy w USA animował takie wydarzenia jak np. projekt "Jesień Gombrowicza", który składał się z czterdziestu najróżniejszych przedsięwzięć w kilkunastu miastach Stanów Zjednoczonych. Był też kandydatem Mariusza Trelińskiego i Kazimierza Korda na stanowisko szefa Opery Narodowej. W ostatnich latach jako dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie odnosił sukcesy w promocji polskich artystów, zwłaszcza muzyków.
Współpracownica Potoroczyna - Joanna Kiliszek jest historykiem sztuki. Pracowała w polskich placówkach kulturalnych w Niemczech, była m.in. dyrektorem Instytutu Polskiego w Berlinie.
Instytut Adama Mickiewicza jest rządową instytucją kultury, której celem jest promowanie polskiej kultury na świecie i współpraca kulturalna z innymi krajami. Został utworzony 1 marca 2000 roku. W latach 2001-2006 Instytut Adama Mickiewicza zrealizował projekty promocyjne w 23 krajach, m.in. w Rosji, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Indiach i w Chinach; niektóre z tych projektów są i będą kontynuowane w przyszłości.
W ramach dotychczas zrealizowanych projektów IAM zaprezentował ponad 2300 wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 13 700 000 widzów.