Trwa ładowanie...
coelho
23-04-2010 13:19

Paulo Coelho w Brazylijskiej Akademii Literatury

25 lipca 2002 roku Paulo Coelho został członkiem Brazylijskiej Akademii Literatury. W wyniku wyborów przyznano mu fotel o numerze 21, należący uprzednio do Roberta Camposa. W ten sposób Paulo Coelho stał się najmłodszym spośród 40 członków Brazylijskiej Akademii Literatury.

Paulo Coelho w Brazylijskiej Akademii LiteraturyŹródło: Inne
d2170ym
d2170ym

Data wyborów jest bardzo symboliczna. 25 lipca przypada święto apostoła Santiago, który niewątpliwie przyniósł szczęście autorowi: Paulo Coelho swoją światową sławę zawdzięcza książce poświęconej pielgrzymce do Santiago de Compostela.
Paulo Coelho już w zeszłym roku - po śmierci Jorge Amado - mógł kandydować do najwyżej cenionego tytułu przez pisarzy brazylijskich. Jednak zrezygnował z ubiegania się o ten zaszczyt, ponieważ wiedział, że swoją kandydaturę zgłosiła wdowa po Amado - Zelia Gattai.
Po śmierci Roberta Camposa w marcu 2002 roku Paulo Coelho rywalizował o miejsce w Brazylijskiej Akademii Literatury z dyplomatą Mario Gibsonem Barboza i ekonomistą Hélio Jaguaribe. Wywiązała się ostra walka, ale żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. Przy następnych wyborach Paulo Coelho znów starł się z Jaguaribe i odniósł zwycięstwo.
28 października 2002 roku odbyła się uroczystość na cześć Paulo Coelho, podczas której przyznano mu nowy tytuł.
Misją Brazylijskiej Akademii Literatury, której siedziba znajduje się w Rio de Janeiro, jest dbanie o kulturę języka narodowego. Akademia została powołana przez grupę młodych pisarzy w redakcji czasopisma Revista Literaria w grudniu 1896 roku. Pierwszym prezesem Akademii został Machado de Assis. Strukturę i status Brazylijskiej Akademii Literatury opracowano w 1897 roku. Wzorując się na Akademii Francuskiej utworzono 40 miejsc - foteli.
Tytuł członka Akademii przyznawany jest dożywotnio. 40 aktualnie zasiadających w fotelach pisarzy Akademii zwanych jest potocznie nieśmiertelnymi. Członkami Akademii są autorzy brazylijscy reprezentujący różne dziedziny i gatunki literackie.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj