Trwa ładowanie...
spotkanie
23-05-2011 15:02

Patrick Besson, kontrowersyjny francuski pisarz, w Polsce

Patrick Besson, autor m.in. Lecz zabije rzeka białego człowieka, kontrowersyjny francuski pisarz, publicysta i dziennikarz nazywany "urodzonym komunistą", 24 maja spotka się z czytelnikami w Warszawie.

Share
Patrick Besson, kontrowersyjny francuski pisarz, w PolsceŹródło: "__wlasne
dbnrh2i

* Patrick Besson , autor m.in. Lecz zabije rzeka białego człowieka , kontrowersyjny francuski pisarz, publicysta i dziennikarz nazywany "urodzonym komunistą", 24 maja spotka się z czytelnikami w Warszawie. *

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30, a poprowadzi je Małgorzata Szczurek (znakomicie znająca afrykańskie problemy). Fragmenty książki przeczyta Maria Seweryn. Spotkanie odbędzie się we "Wrzeniu świata" przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie.

W 1987 redakcja „L’Humanité” wysłała Patricka Bessona na Kongres Pisarzy przeciw Apartheidowi w Brazzaville, stolicy Konga.Zapewne ta właśnie podróż zainspirowała go do napisania powieści Lecz zabije rzeka białego człowieka , wydanej we Francji w roku 2009. Ten niezwykły, wielowątkowy dokument-fiction, przeradzający się w rodzaj fascynującej kroniki, rozgrywa się w oparach mrocznej magii i tajemnicy, na pograniczu cywilizacji europejskiej i odwiecznych kultur Czarnego Lądu.

dbnrh2i

Na pokładzie samolotu Paryż–Brazzaville Christophe, specjalista zatrudniony w wielkiej kompanii naftowej, w jednej z pasażerek rozpoznaje Blandine de Kergalec – emerytowanego oficera francuskich służb specjalnych. Pasjonujący się szpiegostwem Christophe śledzi jej poczynania w kongijskiej stolicy. Spotkanie Blandine z wysłannikiem z Rwandy zapoczątkowuje dramatyczny splot wydarzeń.

W kolejnych rozdziałach śledzimy je z perspektywy różnych postaci. Zmienność punktu widzenia wprowadza atmosferę niepewności i niepokoju. Zarysowane w książce dzieje Afryki subsaharyjskiej – od czasów kolonialnych aż po masakry w Rwandzie – pozwalają lepiej zrozumieć szpiegowsko-rozrachunkowe działania bohaterów.

* Patrick Besson , dziennikarz, pisarz i publicysta francuski, urodził się w 1956 roku w rodzinie o korzeniach rosyjsko-żydowsko-chorwackich.Pierwszą powieść, Les Petits Maux d'amour, napisał mając 17 lat. Długoletni redaktor działu literatury w „Le Figaro”, współpracował m.in. z magazynem „VSD”, tygodnikiem „Le Point” i pismem satyrycznym „L’Idiot international”. * **

Wydał kilkadziesiąt książek – głównie powieści, ale też zbiorów reportaży i wywiadów. Lubi prowokować kontrowersyjnymi poglądami politycznymi; bywał nazywany „urodzonym komunistą”.

W książce Contre les calomniateurs de la Serbie poparł stanowisko Serbii w czasie wojny bałkańskiej, co spotkało się z ostrą polemiką ze strony środowiska dziennikarzy, pisarzy, artystów. Krytykowali go m.in. Michel Polac, Romain Goupil i Didier Daeninckx. Temu ostatniemu odpowiedział w powieściowym pamflecie Didier dénonce.

* Patrick Besson jest laureatem prestiżowych nagród: Akademii Francuskiej (za powieść Dara, 1985) i Renaudota (za powieść Les Barban, 1995); od roku 2000 zasiada w jury tej ostatniej nagrody.* W roku 2009 ukazała się w Polsce jego powieść Moja bratowa Annabel (2007).

[oprac. GW]

dbnrh2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbnrh2i
dbnrh2i