Trwa ładowanie...

Paszporty „Polityki” rozdane

Paszporty „Polityki” rozdaneŹródło: Inne
d1ge2k4
d1ge2k4

Rafał Blechacz, Jan Klata, Marek Krajewski , Przemysław Wojcieszek, Robert Kuśmirowski, duet Skalpel i Paweł Dunin-Wąsowicz otrzymali Paszporty „Polityki” za rok 2005.

Nazwiska zwycięzców 13. edycji konkursu ogłoszono podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Polskim.

Paszportami honorowani są twórcy młodzi (w tym roku średnia wieku wyniosła 32 lata), oryginalni, zwracający uwagę swoimi dokonaniami, często - debiutanckimi.

Redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński wyjaśnił podczas wtorkowej uroczystości, że nazwa „Paszporty” urzekła twórców konkursu swoją symboliką.
– To ma być dowód zdolności przekraczania granic - w tym wypadku: artystycznych – tłumaczył.

d1ge2k4

* Marek Krajewski - filolog klasyczny ze specjalnością językoznawstwo łacińskie - jest autorem serii kryminałów, których akcja rozgrywa się w realiach międzywojennego Wrocławia.* Powieść Śmierć w Breslau , która zapoczątkowała cykl w 1999 roku, przełożono na język niemiecki. W połowie 2006 roku ukaże się czwarta już część serii pt. Festung Breslau.

W kategorii muzyka Paszport otrzymał zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz. Poza główną nagrodą zdobył w nim także nagrody za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, sonaty i koncertu. Paszport otrzymał - jak uzasadniła decyzję kapituła - za talent pianistyczny wsparty rzetelną pracą.

Przeczytaj zapis czata z Markiem Krajewskim , laureatem Paszportu „Polityki”.
Za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki w dziedzinie teatru doceniono Jana Klatę. Jeden z najbardziej znanych reżyser młodego pokolenia nie odebrał osobiście nagrody - w krakowskim Starym Teatrze uczestniczy w próbach spektaklu „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha” według powieści Philipa K. Dicka, który reżyseruje.

W dziedzinie sztuk wizualnych doceniono Roberta Kuśmirowskiego. Artysta stał się popularny dzięki m.in. wykonywaniu atrap rozmaitych przedmiotów i rekonstrukcji wnętrz. Prezentował m.in. starą studnię ze wsi na Lubelszczyźnie zrekonstruowaną na potrzeby wystawy oraz wagon towarowy naturalnej wielkości, zbudowany ze styropianu i kartonu, łudząco podobny do autentycznego.

d1ge2k4

Reżyser teatralny i filmowy Przemysław Wojcieszek otrzymał nagrodę w kategorii film za oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia 30-latków, szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości. Na swoim koncie ma cztery autorskie filmy: „Zabij ich wszystkich”, „Głośniej od bomb”, „W dół kolorowym wzgórzem” oraz „Doskonałe popołudnie”. Wojcieszek zafascynowany jest również teatrem - w październiku 2005 r. w warszawskim TR Warszawa wyreżyserował swoją sztukę „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”.

W kategorii estrada zwyciężył wrocławski duet Skalpel. Tworzą go Marcin Cichy i Igor Pudło. Są didżejami i producentami nagrań. Ich dwa albumy („Skalpel” i „Konfusion”) wydała londyńska wytwórnia Ninja Tunes. Muzyka Skalpela określana jest mianem nowego brzmienia - duet wykorzystuje w swoich produkcjach przede wszystkim muzykę jazzową z lat 60. i 70.

Nagrodę specjalną, przyznawaną kreatorom i animatorom kultury, odebrał Paweł Dunin-Wąsowicz; z wykształcenia jest dziennikarzem, z zamiłowania - publicystą i krytykiem literackim. Od 15 lat jest szefem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Jest również m.in. redaktorem naczelnym czasopisma „Lampa”.

Przeczytaj zapis czata z Markiem Krajewskim , laureatem Paszportu „Polityki”.

d1ge2k4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ge2k4