Trwa ładowanie...

Paszport „Polityki” dla Sylwii Chutnik

Paszport „Polityki” dla Sylwii ChutnikŹródło: AKPA
d3twxpq
d3twxpq

* Sylwia Chutnik , Maria Peszek, Małgorzata Szumowska, Maciej Kurak, Krystian Lupa, Paweł Łysak i Artur Ruciński to laureaci tegorocznej, 16. edycji Paszportów „Polityki”.*

Paszporty są przyznawane przez tygodnik osobom zasłużonym dla polskiej kultury i sztuki. Nazwiska zwycięzców za rok 2008 ogłoszono we wtorek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Narodowym.

Paszportem w kategorii literatura nagrodzono Sylwię Chutnik , która zadebiutowała literacko w 2008 roku Kieszonkowym atlasem kobiet . * Chutnik to kulturoznawca i absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz szefowa Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek w Polsce.* Jest członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. W swej debiutanckiej książce opisała życie kilku kobiet w kamienicy przy ulicy Opaczewskiej w Warszawie.

Małgorzata Szumowska otrzymała Paszport „Polityki” za film „33 sceny z życia”. Szumowską doceniono m.in. za stworzenie dzieła odważnego, mądrego i dojrzałego artystycznie.

d3twxpq

Debiutem fabularnym Szumowskiej był film „Szczęśliwy człowiek” (2000). Wcześniej realizowała filmy dokumentalne. Jej „Cisza”, opowieść o rodzinie zamieszkałej na Mazurach, ukazująca radość i smutki codziennego dnia, nagrodzona została na wielu festiwalach, m.in. w Meksyku, Tel-Avivie i Bolonii. W 2008 roku premierę miał jej ostatni film „33 sceny z życia”, nagrodzony już m.in. Nagrodą Jury - Srebrnym Lampartem podczas 61. Festiwalu Filmowego w Locarno. Film zdobył także m.in. nagrodę za reżyserię na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Śpiewak operowy Artur Ruciński (baryton) otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii muzyka poważna, za konsekwentne budowanie kariery i podnoszenie poziomu spektakli na scenach operowych.

Ruciński, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, swoje umiejętności wokalne doskonalił pod okiem bułgarskiego tenora Kałudi Kałudowa. W 2002 roku zadebiutował na deskach Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w operze „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego, w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Jego występ w roli Oniegina uznany został przez krytyków za jeden z najlepszych debiutów w sezonie 2001/2002. Od 2001 roku artysta współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną i teatrami operowymi w całym kraju, m.in. Operą Łódzką i Operą Krakowską. W 2008 roku wystąpił m.in. na deskach Opery Narodowej w roli Walentego w „Fauście” Charlesa Gounoda.

W kategorii muzyka popularna Paszportem uhonorowano piosenkarkę, aktorkę i autorkę tekstów Marię Peszek. W październiku 2005 został wydany jej debiutancki album muzyczny „Miasto mania”.

Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade, wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii oraz Produkcja Muzyczna Roku.

d3twxpq

W minionym roku Peszek wydała album „Maria Awaria”, jednocześnie w księgarniach pojawił się tomik poezji Peszek pt. Maria Awiaria-Bezwstydnik. Peszek otrzymała Paszport za m.in. wykreowanie spójnej wizji artystycznej.

Nagrodzony w kategorii sztuki wizualne Maciej Kurak ma dyplom poznańskiej ASP w zakresie grafiki warsztatowej. W 2003 roku obronił doktorat w tej dziedzinie. Chociaż nigdy nie porzucił grafiki, znany jest głównie dzięki swym instalacjom i akcjom artystycznym. Kurak pokazuje swoje prace w wybranych przez siebie miejscach, nie tylko galeriach, ale także m.in. w przestrzeni miejskiej, mieszkaniach prywatnych. W 2008 roku w jednej w witryn na Placu Konstytucji w Warszawie można było oglądać jego instalację „Bicie rekordu”.

Paweł Łysak został laureatem Paszportu „Polityki” w dziedzinie teatru. Reżysera i dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego uhonorowano m.in. za "konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru". W 2008 roku na deskach Teru Polskiego w Bydgoszczy Łysak pokazał m.in. „Sprawę Dantona” w swojej reżyserii, na motywach dramatu Stanisławy Przybyszewskiej. W bydgoskim spektaklu wziął udział cały zespół teatru.

d3twxpq

Reżyser teatralny, scenograf Krystian Lupa został uhonorowany nagrodą specjalną dla Kreatora Kultury, przyznawaną mistrzom, nauczycielom kolejnych pokoleń, klasykom polskiej kultury.

Lupa jest jednym z najbardziej znanych w Europie twórców współczesnego teatru. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze w 2008 roku - zdaniem krytyków - była premiera jego spektaklu „Factory 2” w krakowskim Starym Teatrze.

Na wtorkowej gali obecni byli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
- Dobrze, że kultura polska ma takich orędowników (...), bo wymaga ona solidnego mecenatu państwa - mówił redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.

d3twxpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3twxpq