Wystawę exlibrisów poświęconych Janowi Pawłowi II , wykonanych przez autorów różnych wyznań i pochodzących z różnych stron świata, otwarto w środę w miejskiej bibliotece publicznej w Legnicy. Jest to część obchodów Legnickiego Roku Jana Pawła II .
Na ekspozycji zgromadzono około 230 exlibrisów. Wszystkie są własnością dolnośląskiego kolekcjonera Józefa Tadeusza Czosynki. Cały zbiór liczy około 50 tysięcy exlibrisów, a na część poświeconą papieżowi - Polakowi składa się 950 sztuk.
Ekspozycję otwiera exlibris, czyli znak własnościowy książki, wykonany przez wybitnego artystę Tyrsusa Wenhrynowicza, jeszcze dla kardynała Karola Wojtyły . Kolejnym jest już znak dla papieża Jana Pawła II autorstwa Jana Różańskiego.
– To najstarszy exlibris z kolekcji dokumentującej pontyfikat, bo wiem od autora, że powstał 16 października 1978 roku i to dokładnie w momencie ogłoszenia Polaka papieżem – powiedział Józef Czosnyka.
Upamiętniają one kolejne rocznice pontyfikatu, urodziny Jana Pawła II i pielgrzymki oraz miejsca, do których przybywał.
Są też exlibrisy powstałe po śmierci papieża.Na jednym z nich, wykonanym przez Jerzego Napieracza, uwieczniono trumnę z ciałem Ojca Świętego, na której wiatr otwiera karty Ewangelii, by w końcu zamknąć księgę.
Wystawione w legnickiej bibliotece exlibrisy wykonane są w różnych technikach, od linorytu i drzeworytu, poprzez akwafortę aż do najnowszych grafik komputerowych. Wykonali je polscy artyści oraz graficy z Belgii, Słowenii, Czech, Rosji, Łotwy, Kazachstanu, Niemiec, Argentyny. Tworzyli je ludzie różnych wyznań, w tym judaizmu, prawosławia, islamu.
Ekspozycja jest jedną z wielu imprez odbywających się w ramach zainaugurowanego 2 kwietnia Legnickiego Roku Jana Pawła II, który potrwa do 2 czerwca roku 2007, kiedy to przypadnie dziesiąta rocznica przyjazdu papieża do Legnicy.