Trwa ładowanie...

Pan Tadeusz w rytmie reggae

Pan Tadeusz w rytmie reggaeŹródło: Inne
d4fdr5g
d4fdr5g

Polski folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Zgoda", działający w Wilnie, dobrze znany w Polsce i wśród Polonii na świecie, obchodzi 20-lecie działalności artystycznej. Swój jubileusz zespół uczcił w sobotę, prezentując na jednej z wileńskich scen musical - współczesną wersję _ Pana Tadeusza_.

"To był nowatorski i bardzo odważny projekt. Cieszę się, że nam się udał" - powiedział PAP Henryk Kasperowicz, kierownik artystyczny i choreograf "Zgody".

_ Pan Tadeusz_ Adama Mickiewicza zrealizowany przez "Zgodę" to śpiew i taniec w wykonaniu 60 osób, mieszanka różnych stylów muzycznych, począwszy od muzyki ludowej przez muzykę klasyczną aż po rap, rock, reggae, blues. Akompaniament - instrumenty akustyczne i elektroniczne. Scenografia - jedynie gra świateł, lasery i ekrany LED, na których wyświetlane są panoramiczne fragmenty z filmu Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz.

Muzykę do musicalu Pan Tadeusz napisał znany litewski muzyk Zbigniew Lewicki, a większość tańców opracowała choreograf Edyta Stundyte, która współpracuje z litewskim zawodowym teatrem Oskarasa Korszunovasa.

d4fdr5g

Zespół "Zgoda" został założony przed 20 laty jako szkolny zespół podwileńskiej miejscowości Rudamina.

Dzisiaj zespół liczy około 100 osób, a należy do niego młodzież z całej Wileńszczyzny. "Zgoda" jest często określana jako reprezentacyjny zespół Związku Polaków na Litwie.

W ciągu 20 lat zespół miał ponad 1000 koncertów - na Litwie, w Polsce i w Europie. Koncertował w Irlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Niemczech, we Włoszech.

"Zgoda" jest stałym uczestnikiem Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów w Rzeszowie, Festiwalu Zespołów Kresowych w Mrągowie, Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich "Bursztynowa Kolia" w Elblągu.

Jest laureatem wielu nagród. Z okazji 20-lecia działalności artystycznej zespół został odznaczony odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

d4fdr5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fdr5g