Trwa ładowanie...
służba bezpieczeństwa
26 października 2010, 16:32

Pan Samochodzik współpracował z SB

Autor kultowych powieści był zarejestrowany jako kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa PRL.

Pan Samochodzik współpracował z SBŹródło: PAP/CAF-Witold Rozmysłowicz
d1nbmm4
d1nbmm4

Autor kultowych powieści był zarejestrowany jako kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa PRL - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zbigniew Nienacki , autor książek o przygodach słynnego muzealnika-detektywa Pana Samochodzika, został zarejestrowany jako źródło Departamentu I SB, czyli PRL-owskiego wywiadu cywilnego.

Nienacki został zarejestrowany w 1984 roku pod pseudonimem Eremita. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że rejestracja Nienackiego nie była na wyrost, ponieważ za jego sprawą w aktach SB zarejestrowano jakieś osoby. Najprawdopodobniej byli to ludzie, na których mógł on donosić.

Zbigniew Nienacki od 1962 r. należał do PZPR, a od 1963 r. do Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. W latach 80. w lokalnej prasie pisał artykuły krytykujące „Solidarność".

Jak wspomina pisarz mazurski Erwin Kruk, autor Pana Samochodzika chwalił się, że już po wojnie razem z szefem łódzkiego SB Mieczysławem Moczarem utrwalał władzę ludową.

d1nbmm4

Rewelacje o życiu pisarza nie dziwią też Henryki Krzywonos . W wywiadzie dla „Krytyki Politycznej" nazwała ona Nienackiego starym ormowcem.

– To był człowiek, który zawsze popierał komunistów – mówi „Rzeczpospolitej" Piotr Kardla z olsztyńskiego IPN – W stanie wojennym wstąpił do PRON. Jeszcze dzisiaj niektórzy wspominają, że na zebraniach Związku Literatów potrafił się przechwalać pistoletem.

Zbigniew Nienacki zmarł w 1994 r. Cykl jego powieści cieszy do dziś.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj