Do księgarń trafiły Pamiętniki Leni Riefenstahl - zmarłej we wrześniu tego roku niemieckiej reżyserki filmowej, cenionej za talent i potępianej za związki z nazizmem.
Leni Riefenstahl należała do najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii światowego filmu. Amerykański tygodnik "Time" zaliczył ją do stu najbardziej wpływowych artystów XX wieku.
Wielka kariera Riefenstahl rozpoczęła się po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Wódz III Rzeszy zaproponował jej współpracę, oddając do jej dyspozycji niemal nieograniczone środki finansowe i techniczne.
To właśnie na zamówienie nazistów zrobiła filmy o zjazdach hitlerowskiej NSDAP - "Zwycięstwo wiary" (1933) i "Tryumf woli" (1934). Oceniane przez krytyków jako arcydzieła sztuki propagandowej, zyskały określenie "reportaży heroicznych". Międzynarodową sławę przyniósł reżyserce film o Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.
Po wybuchu II wojny światowej Riefenstahl kręciła ze swoją ekipą zdjęcia do filmu o wojnie z Polską. Podczas parady niemieckiego wojska w zniszczonej Warszawie 5 października 1939 r. stała na trybunie niedaleko Hitlera.
Po klęsce III Rzeszy Riefenstahl nigdy nie uznała swej winy i nie pokajała się za współpracę z Hitlerem.
Odsunięta po 1945 r. od produkcji filmowej Riefenstahl zajęła się fotografią artystyczną. Wydarzeniem stała się w latach 60. jej wystawa zdjęć wojowników afrykańskiego plemienia Nuba. Do końca życia pracowała twórczo. W latach 90. kręciła podwodne filmy o rafach koralowych.
W tym roku planowała wydanie albumu o włoskiej wyspie Capri. Zmarła 9 września w wieku 101 lat.