Trwa ładowanie...
hitler
23 kwietnia 2010, 13:22

Pamiętniki Leni Riefenstahl

Pamiętniki Leni RiefenstahlŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

W grudniu ukaże się polski przekład pamiętników Leni Riefenstahl, zmarłej 9 września niemieckiej reżyserki i dokumentalistki, która stworzyła wzorzec filmu propagującego system totalitarny.

Riefenstahl ukończyła swoje wspomnienia w 1994 roku, rok później książka ukazała się w Niemczech i spotkała z żywą dyskusją. Autorka Triumfu woli, dokumentu o zjeździe NSDAP i wielu innych filmów propagandowych z okresu hitlerowskiego, mało uwagi poświęca polityce. Pisze, że sztuka była dla niej najważniejsza, a filmy formą artystycznej ekspresji i możliwością kreowania nowych technik dokumentalnych.

W książce znajduje się m.in. reprodukcja decyzji sądu, który poświadcza, że Riefenstahl nie współpracowała z żadną organizacją faszystowską.

Leni Riefenstahl opisuje początki aktorskiej kariery. Przedstawia filmy, w których uczestniczyła, próby reżyserskie i dokumentalne. Znaczną część wspomnień zajmują lata powojenne - zainteresowanie Afryką i podwodną fotografią, która niemal do końca życia nie przestała jej fascynować.

Wspomnienia uzupełniają unikatowe zdjęcia - ok. 50 fotografii dawnych i nowszych.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj